Apple iPhone 11
Specifikationer for Apple iPhone 11
Generelt
| Mærke | Apple |
| Model | iPhone 11 |
| Modelalias | A2221 (International) A2223 (Kina, Hongkong) A2111 (International) iPhone12,1 (International) |
| Præsenteret | Tirsdag den 10. september 2019 |
| Lanceret | Fredag den 20. september 2019 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €164 $170.70 £129.95 |
Design
| Højde | 150.9 mm (5.94 tommer) |
| Bredde | 75.7 mm (2.98 tommer) |
| Tykkelse | 8.3 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 194 g (6.84 oz) |
| Materialer | Bagside: Corning-Made Glass Ramme: Aluminium (7000-serien) Front: Corning-Made glas |
| Farver | Sort, Grøn, Lilla, Rød, Hvid, Gul |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (neddykkes op til 2 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | Liquid Retina IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.1 tommer |
| Opløsning | 828 × 1792 pixels |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 326 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 79% |
| Maksimal lysstyrke | 625 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Ridsefast glas |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| CPU-kerner | 6 |
| Produktionsteknologi | 7 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.65 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.65 GHz – Lightning 4x 1.6 GHz – Thunder |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | Apple A13 Bionic GPU (4 kerner) |
| RAM | 4GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB, 256GB |
| Lagringstype | NVMe |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | iOS 13.0, Kan opdateres til iOS 26.4 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstørrelse Dual-Pixel PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) 12 MP, ƒ/2.4, 13 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1/3.6" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED Dual-Tone-flash |
| Funktioner | HDR (foto/panorama) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | HDR, Stereo lydoptagelse |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 12 MP, ƒ/2.2, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.6" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
| Sensorer | Dybde-/biometrisk sensor, SL 3D |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kapacitet | 3110 mAh |
| Udtagelighed | Ikke-udtagelig |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Funktioner | Qi trådløs opladning Kablet opladning fra 0–50 % på 30 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE Cat16 1024/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b11 (1500), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b21 (1500), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | Lightning USB 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Face ID Gyroskop Nærhedssensor |
| Særlige funktioner | Apple Pay (certificeret af Visa, MasterCard, AMEX) Understøttelse af Ultra Wideband (UWB) USB Power Delivery 2.0 |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Apple iPhone 11
Videoanmeldelser
Billeder af Apple iPhone 11
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Apple iPhone 11?
Prisen på Apple iPhone 11 er €164, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Apple iPhone 11?
Apple iPhone 11 blev officielt lanceret den Fredag den 20. september 2019.
-
Er Apple iPhone 11 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Apple iPhone 11 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Apple iPhone 11?
Apple iPhone 11 vejer cirka 194 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Apple iPhone 11?
Skærmen på Apple iPhone 11 måler 6.1 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Apple iPhone 11?
Apple iPhone 11 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.