Asus ROG Phone 5s Pro
Specifikationer for Asus ROG Phone 5s Pro
Generelt
| Mærke | Asus |
| Model | ROG Phone 5s Pro |
| Modelalias | ZS676KS (International) |
| Præsenteret | Mandag den 16. august 2021 |
| Lanceret | Tirsdag den 24. august 2021 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €2,000 |
Design
| Højde | 172.8 mm (6.80 tommer) |
| Bredde | 77.3 mm (3.04 tommer) |
| Tykkelse | 9.9 mm (0.39 tommer) |
| Vægt | 238 g (8.40 oz) |
| Materialer | Bagside: Gorilla Glass 3 Ramme: Aluminium Forside: Gorilla Victus-glas |
| Farver | Hvid |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2448 pixels |
| Opdateringshastighed | 144 Hz |
| Pixeltæthed | 395 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 82% |
| Maksimal lysstyrke | 1200 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv berøringsskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 5 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.995 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.995 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 18GB |
| Lagerplads | 512GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 512GB 18GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 11 (Red Velvet Cake), Kan opdateres til Android 13 (Tiramisu) |
| Brugerflade | ROG UI |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 64 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.73" Sensorstørrelse 13 MP, ƒ/2.4, 11 mm, 125° ( Ultravidvinkel ) 5 MP ( Makro ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps 720p @ 480 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 24 MP, ƒ/2.5, 27 mm ( Vidvinkel ), 0.9 μm |
| Funktioner | Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | HDR |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 65 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G 4 Gbps DL, LTE (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GNSS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, DTS:X Stereo Speakers, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Optisk fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Tilbehørskonnektor Quick Charge 5 USB Power Delivery 3.0 |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Asus ROG Phone 5s Pro
Videoanmeldelser
Billeder af Asus ROG Phone 5s Pro
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Asus ROG Phone 5s Pro?
Prisen på Asus ROG Phone 5s Pro er €2,000, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Asus ROG Phone 5s Pro?
Asus ROG Phone 5s Pro blev officielt lanceret den Tirsdag den 24. august 2021.
-
Er Asus ROG Phone 5s Pro tilgængelig i butikkerne?
Ja, Asus ROG Phone 5s Pro kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Asus ROG Phone 5s Pro?
Asus ROG Phone 5s Pro vejer cirka 238 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Asus ROG Phone 5s Pro?
Skærmen på Asus ROG Phone 5s Pro måler 6.78 tommer.
-
Understøtter Asus ROG Phone 5s Pro 5G-netværk?
Ja, Asus ROG Phone 5s Pro understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79.
-
Hvor mange kameraer har Asus ROG Phone 5s Pro?
Asus ROG Phone 5s Pro har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.