HMD Vibe2
Specifikationer for HMD Vibe2
Generelt
| Mærke | HMD |
| Model | Vibe2 |
| Modelalias | TA-1764 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 21. maj 2026 |
| Lanceret | Torsdag den 21. maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €80 |
Design
| Højde | 168 mm (6.61 tommer) |
| Bredde | 77.7 mm (3.06 tommer) |
| Tykkelse | 8.6 mm (0.34 tommer) |
| Vægt | 210 g (7.41 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Blå, Lyserød, Lilla |
| Beskyttelsescertificering | IP64 |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.75 tommer |
| Opløsning | 720 × 1600 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 260 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 84.3% |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2300 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.3 GHz – Cortex-A76 6x 2.1 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 @850MHz |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP ( Vidvinkel ) 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP |
| Videounderstøttelse | Ja |
Batteri
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 18 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b28 (700), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af HMD Vibe2
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster HMD Vibe2?
Prisen på HMD Vibe2 er €80, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes HMD Vibe2 at blive lanceret?
HMD Vibe2 lanceres den Torsdag den 21. maj 2026.
-
Er HMD Vibe2 tilgængelig i butikkerne?
Nej, HMD Vibe2 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer HMD Vibe2?
HMD Vibe2 vejer cirka 210 gram.
-
Hvor stor er skærmen på HMD Vibe2?
Skærmen på HMD Vibe2 måler 6.75 tommer.
-
Understøtter HMD Vibe2 5G-netværk?
Ja, HMD Vibe2 understøtter 5G på bånd n1, n3, n5, n8, n28, n40, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har HMD Vibe2?
HMD Vibe2 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.