Honor 200 Pro
Specifikationer for Honor 200 Pro
Generelt
| Mærke | Honor |
| Model | 200 Pro |
| Modelalias | ELP-AN00 (International) ELP-NX9 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 27. maj 2024 |
| Lanceret | Fredag den 31. maj 2024 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €339 $437.45 |
Design
| Højde | 163.3 mm (6.43 tommer) |
| Bredde | 75.2 mm (2.96 tommer) |
| Tykkelse | 8.2 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 199 g (7.02 oz) |
| Farver | Sort, Grøn, Lyserød, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvbestandig Vandbestandighed |
| Beskyttelsescertificering | IP65, IP55 |
Skærm
| Skærmtype | OLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1224 × 2700 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 437 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 90.8% |
| Maksimal lysstyrke | 4000 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 3840Hz PWM Dimming Kapacitiv berøringsskærm HDR Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.0 GHz – Cortex-X4 4x 2.8 GHz – Cortex-A720 3x 2.0 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 735 |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 14 (Upside Down Cake), med op til 4 større Android-opdateringer |
| Brugerflade | MagicOS 8 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.9 ( Vidvinkel ), 1.2 μm, 1/1.3" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.4 ( Telefoto ), x2.5 Optisk zoom Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 112° ( Ultravidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/2.1 ( Vidvinkel ) 2 MP, ƒ/2.4 ( Dybdesensor ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 5200 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 66 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning Kablet opladning fra 0–100% på 41 minutter (som angivet) Kablet opladning fra 0–60% på 15 minutter (som annonceret) Trådløs opladning fra 0–64% på 30 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C), GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Ultralyd nærhedssensor Optisk fingeraftrykssensor under skærmen |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Honor 200 Pro
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Honor 200 Pro?
Prisen på Honor 200 Pro er €339, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Honor 200 Pro?
Honor 200 Pro blev officielt lanceret den Fredag den 31. maj 2024.
-
Er Honor 200 Pro tilgængelig i butikkerne?
Ja, Honor 200 Pro kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Honor 200 Pro?
Honor 200 Pro vejer cirka 199 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Honor 200 Pro?
Skærmen på Honor 200 Pro måler 6.78 tommer.
-
Understøtter Honor 200 Pro 5G-netværk?
Ja, Honor 200 Pro understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Honor 200 Pro?
Honor 200 Pro har et Triple-kamera bagpå og et Dual-kamera til selfies.