Honor 9C
Specifikationer for Honor 9C
Generelt
| Mærke | Honor |
| Model | 9C |
| Modelalias | AKA-L29 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 04. maj 2020 |
| Lanceret | Mandag den 04. maj 2020 |
| Status | Udgået |
| Priser | €160 |
Design
| Højde | 159.8 mm (6.29 tommer) |
| Bredde | 76.1 mm (3.00 tommer) |
| Tykkelse | 8.1 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 176 g (6.21 oz) |
| Farver | Sort, Blå |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.39 tommer |
| Opløsning | 720 × 1560 pixels |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 269 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 82.4% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 710A |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 14 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 32-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A73 Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR4 |
| GPU | ARM Mali-G51 MP4 |
| RAM | 4GB |
| Lagerplads | 64GB |
| Lagringstype | eMMC 5.1 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 10 (Quince Tart) |
| Brugerflade | EMUI 10.1 |
| Google Play-tjenester | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 48 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.0" Sensorstørrelse PDAF 8 MP, ƒ/2.4, 120° ( Ultravidvinkel ) 0.08 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 4000 mAh |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | Micro-USB 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Honor 9C
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Honor 9C?
Prisen på Honor 9C er €160, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Honor 9C?
Honor 9C blev officielt lanceret den Mandag den 04. maj 2020.
-
Er Honor 9C tilgængelig i butikkerne?
Nej, Honor 9C sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Honor 9C?
Honor 9C vejer cirka 176 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Honor 9C?
Skærmen på Honor 9C måler 6.39 tommer.
-
Understøtter Honor 9C 5G-netværk?
Nej, Honor 9C understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Honor 9C?
Honor 9C har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.
-
Kan jeg bruge Google Play-tjenester på Honor 9C?
Nej, Google Play-tjenester fungerer ikke på Honor 9C.