Honor Pad 20
Specifikationer for Honor Pad 20
Generelt
| Mærke | Honor |
| Model | Pad 20 |
| Præsenteret | Tirsdag den 12. maj 2026 |
| Lanceret | Tirsdag den 12. maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
Design
| Materialer | Bagside: Aluminium Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Grøn, Grå, Lyserød |
| Designfunktioner | Understøttelse af stylus |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 12.1 tommer |
| Opløsning | 1600 × 2560 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 16:10 |
| Pixeltæthed | 249 ppi |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Nej |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm HDR Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.63 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.63 GHz – Cortex-A715 3x 2.4 GHz – Cortex-A715 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 720 |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | MagicOS 10 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Videounderstøttelse | Ja |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 10100 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
Netværk
| Mobilnet | Ja |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G - cellular model only, LTE |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-porte | USB Type-C |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 6 højttalere, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Honor Pad 20
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvornår forventes Honor Pad 20 at blive lanceret?
Honor Pad 20 lanceres den Tirsdag den 12. maj 2026.
-
Er Honor Pad 20 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Honor Pad 20 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på Honor Pad 20?
Skærmen på Honor Pad 20 måler 12.1 tommer.
-
Understøtter Honor Pad 20 5G-netværk?
Ja, Honor Pad 20 understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Honor Pad 20?
Honor Pad 20 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.