Honor Play 80 Pro
Specifikationer for Honor Play 80 Pro
Generelt
| Mærke | Honor |
| Model | Play 80 Pro |
| Præsenteret | Onsdag den 01. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 01. april 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €270 |
Design
| Højde | 166.9 mm (6.57 tommer) |
| Bredde | 76.8 mm (3.02 tommer) |
| Tykkelse | 8.2 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 207 g (7.30 oz) |
| Farver | Sort, Blå, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (lavtryksvandstråler) |
| Beskyttelsescertificering | IP65 |
Skærm
| Skærmtype | TFT LCD |
| Skærmstørrelse | 6.8 tommer |
| Opløsning | 720 × 1610 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 259 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 86.7% |
| Maksimal lysstyrke | 850 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Aluminiumsilikatglas |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.3 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 6GB, 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 256GB |
| Varianter | 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Brugerflade | Magic OS 9 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) PDAF 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Honor Play 80 Pro
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Honor Play 80 Pro?
Prisen på Honor Play 80 Pro er €270, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Honor Play 80 Pro at blive lanceret?
Honor Play 80 Pro lanceres den Onsdag den 01. april 2026.
-
Er Honor Play 80 Pro tilgængelig i butikkerne?
Nej, Honor Play 80 Pro er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Honor Play 80 Pro?
Honor Play 80 Pro vejer cirka 207 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Honor Play 80 Pro?
Skærmen på Honor Play 80 Pro måler 6.8 tommer.
-
Understøtter Honor Play 80 Pro 5G-netværk?
Ja, Honor Play 80 Pro understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Honor Play 80 Pro?
Honor Play 80 Pro har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.