Honor X7e
Specifikationer for Honor X7e
Generelt
| Mærke | Honor |
| Model | X7e |
| Modelalias | LAB-LX1 (International) LAB-LX3 (International) |
| Præsenteret | Tirsdag den 19. maj 2026 |
| Lanceret | Tirsdag den 19. maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €200 |
Design
| Højde | 163.9 mm (6.45 tommer) |
| Bredde | 75.9 mm (2.99 tommer) |
| Tykkelse | 8.3 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 200 g (7.05 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Sort, Blå, Orange |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (mod vandsprøjt) |
| Beskyttelsescertificering | IP64 |
Skærm
| Skærmtype | TFT LCD |
| Skærmstørrelse | 6.61 tommer |
| Opløsning | 720 × 1604 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 266 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 84.7% |
| Maksimal lysstyrke | 1010 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Stødresistent (op til 1,8 m) |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultra |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2000 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.0 GHz – Cortex-A75 6x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Varianter | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | MagicOS 10 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 7500 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Honor X7e
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Honor X7e?
Prisen på Honor X7e er €200, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Honor X7e at blive lanceret?
Honor X7e lanceres den Tirsdag den 19. maj 2026.
-
Er Honor X7e tilgængelig i butikkerne?
Nej, Honor X7e er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Honor X7e?
Honor X7e vejer cirka 200 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Honor X7e?
Skærmen på Honor X7e måler 6.61 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Honor X7e?
Honor X7e har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.