HTC U20 5G
Specifikationer for HTC U20 5G
Generelt
| Mærke | HTC |
| Model | U20 5G |
| Præsenteret | Torsdag den 01. oktober 2020 |
| Lanceret | Torsdag den 01. oktober 2020 |
| Status | Udgået |
Design
| Højde | 171.2 mm (6.74 tommer) |
| Bredde | 78.1 mm (3.07 tommer) |
| Tykkelse | 9.4 mm (0.37 tommer) |
| Vægt | 215 g (7.58 oz) |
| Farver | Grøn, Hvid |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.8 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 387 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 83.5% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 7 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A76 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 475 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 620 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Lagerplads | 256GB |
| Varianter | 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 10 (Quince Tart) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Quad-kamera | 48 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.0" Sensorstørrelse PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 118° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstørrelse 2 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.8" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 18 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G 2.56/0.9 Gbps, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n28 (700), n41 (2500), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Nærhedssensor SAR |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af HTC U20 5G
Videoanmeldelser
Billeder af HTC U20 5G
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvornår udkom HTC U20 5G?
HTC U20 5G blev officielt lanceret den Torsdag den 01. oktober 2020.
-
Er HTC U20 5G tilgængelig i butikkerne?
Nej, HTC U20 5G sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer HTC U20 5G?
HTC U20 5G vejer cirka 215 gram.
-
Hvor stor er skærmen på HTC U20 5G?
Skærmen på HTC U20 5G måler 6.8 tommer.
-
Understøtter HTC U20 5G 5G-netværk?
Ja, HTC U20 5G understøtter 5G på bånd n1, n3, n28, n41, n78.
-
Hvor mange kameraer har HTC U20 5G?
HTC U20 5G har et Quad-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.