Huawei Enjoy 20e
Specifikationer for Huawei Enjoy 20e
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | Enjoy 20e |
| Modelalias | MLD-AL10 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 28. oktober 2021 |
| Lanceret | Torsdag den 11. november 2021 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €130 |
Design
| Højde | 159.1 mm (6.26 tommer) |
| Bredde | 74.1 mm (2.92 tommer) |
| Tykkelse | 9 mm (0.35 tommer) |
| Vægt | 185 g (6.53 oz) |
| Farver | Sort, Grøn, Violet |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.3 tommer |
| Opløsning | 720 × 1600 pixels |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 278 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 81.3% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio P35 (International) HiSilicon Kirin 710A (International) |
| CPU-kerner | 8 (International) 8 (International) |
| Produktionsteknologi | 16 nm (International) 14 nm (International) |
| Maks. CPU-hastighed | 2300 MHz (International) 2.0 GHz (International) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (International) 32-bit (International) |
| Mikroarkitektur | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.8 GHz – Cortex-A53 (International) Cortex-A73 Cortex-A53 (International) |
| RAM-type | LPDDR4X (International) LPDDR4 (International) |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 (International) ARM Mali-G51 MP4 (International) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSD |
Software
| Styresystem | HarmonyOS 2.0 |
| Brugerflade | EMUI 10.1 |
| Google Play-tjenester | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 13 MP, ƒ/1.8, 27 mm ( Vidvinkel ) 0.08 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/2.0 |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 10 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Fingeraftrykssensor Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Huawei Enjoy 20e
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei Enjoy 20e?
Prisen på Huawei Enjoy 20e er €130, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei Enjoy 20e?
Huawei Enjoy 20e blev officielt lanceret den Torsdag den 11. november 2021.
-
Er Huawei Enjoy 20e tilgængelig i butikkerne?
Ja, Huawei Enjoy 20e kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Huawei Enjoy 20e?
Huawei Enjoy 20e vejer cirka 185 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei Enjoy 20e?
Skærmen på Huawei Enjoy 20e måler 6.3 tommer.
-
Understøtter Huawei Enjoy 20e 5G-netværk?
Nej, Huawei Enjoy 20e understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Huawei Enjoy 20e?
Huawei Enjoy 20e har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.
-
Kan jeg bruge Google Play-tjenester på Huawei Enjoy 20e?
Nej, Google Play-tjenester fungerer ikke på Huawei Enjoy 20e.