Huawei Mate Xs 2
Specifikationer for Huawei Mate Xs 2
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | Mate Xs 2 |
| Modelalias | PAL-AL00 (International) PAL-LX9 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 28. april 2022 |
| Lanceret | Lørdag den 07. maj 2022 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €2,000 |
Design
| Højde | 156.5 mm (6.16 tommer) |
| Bredde | 139.3 mm (5.48 tommer) |
| Tykkelse | 5.4 mm (0.21 tommer) |
| Vægt | 255 g (8.99 oz) |
| Farver | Sort, Lilla, Hvid |
Skærm
| Skærmtype | Foldbar OLED |
| Skærmstørrelse | 7.8 tommer |
| Opløsning | 2200 × 2480 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 424 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 89.8% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 5 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.84 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | Nano Memory |
Software
| Styresystem | HarmonyOS 2.0 |
| Brugerflade | EMUI 12 |
| Google Play-tjenester | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) PDAF 8 MP, ƒ/2.4, 81 mm ( Telefoto ), x3 Optisk zoom Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 13 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ultravidvinkel ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED Dual-Tone-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Laser autofokus Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/240 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 10.7 MP, ƒ/2.2 |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/240 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 4600 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 66 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Huawei Mate Xs 2
Videoanmeldelser
Billeder af Huawei Mate Xs 2
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei Mate Xs 2?
Prisen på Huawei Mate Xs 2 er €2,000, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei Mate Xs 2?
Huawei Mate Xs 2 blev officielt lanceret den Lørdag den 07. maj 2022.
-
Er Huawei Mate Xs 2 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Huawei Mate Xs 2 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Huawei Mate Xs 2?
Huawei Mate Xs 2 vejer cirka 255 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei Mate Xs 2?
Skærmen på Huawei Mate Xs 2 måler 7.8 tommer.
-
Understøtter Huawei Mate Xs 2 5G-netværk?
Nej, Huawei Mate Xs 2 understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Huawei Mate Xs 2?
Huawei Mate Xs 2 har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.
-
Kan jeg bruge Google Play-tjenester på Huawei Mate Xs 2?
Nej, Google Play-tjenester fungerer ikke på Huawei Mate Xs 2.