Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)
Specifikationer for Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | MatePad Pro 12.6 (2021) |
| Modelalias | WGR-W09 (International) WGR-W19 (International) WGR-AN19 (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 02. juni 2021 |
| Lanceret | Fredag den 25. juni 2021 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €800 |
Design
| Højde | 286.5 mm (11.28 tommer) |
| Bredde | 184.7 mm (7.27 tommer) |
| Tykkelse | 6.7 mm (0.26 tommer) |
| Vægt | 609 g (21.48 oz) |
| Farver | Grå, Grøn, Sølv |
| Designfunktioner | Understøttelse af stylus (magnetisk) |
Skærm
| Skærmtype | OLED |
| Skærmstørrelse | 12.6 tommer |
| Opløsning | 2560 × 1600 pixels |
| Billedformat | 16:10 |
| Pixeltæthed | 240 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 87% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000E (International) HiSilicon Kirin 9000 (International) |
| CPU-kerner | 8 (International) 8 (International) |
| Produktionsteknologi | 5 nm (International) 5 nm (International) |
| Maks. CPU-hastighed | 3.13 GHz (International) 3.13 GHz (International) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (International) 64-bit (International) |
| Mikroarkitektur | 1x 3.13 GHz – Cortex-A77 3x 2.54 GHz – Cortex-A77 4x 2.05 GHz – Cortex-A55 (International) 1x 3.13 GHz – Cortex-A77 3x 2.54 GHz – Cortex-A77 4x 2.05 GHz – Cortex-A55 (International) |
| RAM-type | LPDDR5 (International) LPDDR5 (International) |
| GPU | ARM Mali-G78 MP22 (International) ARM Mali-G78 MP24 (International) |
| RAM | 8GB, 4GB, 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | Nano Memory |
Software
| Styresystem | HarmonyOS 2.0 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 13 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) PDAF 8 MP, ƒ/2.4 ( Ultravidvinkel ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Sensorer | 3D ToF-sensor |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/2.0 |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 050 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 40 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 27 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G - cellular model only, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b9 (1800), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n84 (2100 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 8 højttalere, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Gyroskop Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)
Videoanmeldelser
Billeder af Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)?
Prisen på Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) er €800, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)?
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) blev officielt lanceret den Fredag den 25. juni 2021.
-
Er Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) tilgængelig i butikkerne?
Ja, Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)?
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) vejer cirka 609 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)?
Skærmen på Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) måler 12.6 tommer.
-
Understøtter Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) 5G-netværk?
Ja, Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) understøtter 5G på bånd n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, n80, n84.
-
Hvor mange kameraer har Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)?
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.