Huawei nova 7 SE 5G Youth
Specifikationer for Huawei nova 7 SE 5G Youth
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | nova 7 SE 5G Youth |
| Modelalias | CND-AN00 (International) |
| Præsenteret | Fredag den 16. oktober 2020 |
| Lanceret | Fredag den 16. oktober 2020 |
| Status | Udgået |
| Priser | €290 |
Design
| Højde | 162.3 mm (6.39 tommer) |
| Bredde | 75 mm (2.95 tommer) |
| Tykkelse | 8.6 mm (0.34 tommer) |
| Vægt | 189 g (6.67 oz) |
| Farver | Knus grøn farve, Midnat sort, Lilla, Space Silver |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.5 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 405 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 83.8% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm HDR10 Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 7 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A76 Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC3 |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 128GB |
| Varianter | 128GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 10 (Quince Tart) |
| Brugerflade | EMUI 10.1 |
| Google Play-tjenester | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Quad-kamera | 64 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ) PDAF 8 MP, ƒ/2.4, 17 mm ( Ultravidvinkel ) 2 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Fasedetektion autofokus (PDAF) Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 4000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 40 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Huawei nova 7 SE 5G Youth
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Prisen på Huawei nova 7 SE 5G Youth er €290, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Huawei nova 7 SE 5G Youth blev officielt lanceret den Fredag den 16. oktober 2020.
-
Er Huawei nova 7 SE 5G Youth tilgængelig i butikkerne?
Nej, Huawei nova 7 SE 5G Youth sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Huawei nova 7 SE 5G Youth vejer cirka 189 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Skærmen på Huawei nova 7 SE 5G Youth måler 6.5 tommer.
-
Understøtter Huawei nova 7 SE 5G Youth 5G-netværk?
Ja, Huawei nova 7 SE 5G Youth understøtter 5G på bånd n1, n41, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Huawei nova 7 SE 5G Youth har et Quad-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.
-
Kan jeg bruge Google Play-tjenester på Huawei nova 7 SE 5G Youth?
Nej, Google Play-tjenester fungerer ikke på Huawei nova 7 SE 5G Youth.