Huawei nova 8 SE
Specifikationer for Huawei nova 8 SE
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | nova 8 SE |
| Modelalias | JSC-AN00 (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 11. november 2020 |
| Lanceret | Onsdag den 11. november 2020 |
| Status | Udgået |
| Priser | €330 |
Design
| Højde | 161.1 mm (6.34 tommer) |
| Bredde | 74.8 mm (2.94 tommer) |
| Tykkelse | 7.5 mm (0.30 tommer) |
| Vægt | 178 g (6.28 oz) |
| Farver | Sort, Blå, Dyb blå, Sølv |
Skærm
| Skærmtype | OLED |
| Skærmstørrelse | 6.53 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 403 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85.4% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm HDR10 Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 (International) MediaTek Dimensity 800U (International) |
| CPU-kerner | 8 (International) 8 (International) |
| Produktionsteknologi | 7 nm (International) 7 nm (International) |
| Maks. CPU-hastighed | 2 GHz (International) 2.4 GHz (International) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (International) 64-bit (International) |
| Mikroarkitektur | Cortex-A76 Cortex-A55 (International) Cortex-A76 Cortex-A55 (International) |
| RAM-type | LPDDR4X (International) LPDDR4X (International) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC3 (International) ARM Mali-G57 MC3 (International) |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 128GB |
| Varianter | 128GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 10 (Quince Tart) |
| Brugerflade | EMUI 10.1 |
| Google Play-tjenester | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Quad-kamera | 64 MP, ƒ/1.9, 26 mm ( Vidvinkel ) PDAF 8 MP, ƒ/2.4, 17 mm, 120° ( Ultravidvinkel ) 2 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 3800 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 66 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n28 (700), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Huawei nova 8 SE
Videoanmeldelser
Billeder af Huawei nova 8 SE
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei nova 8 SE?
Prisen på Huawei nova 8 SE er €330, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei nova 8 SE?
Huawei nova 8 SE blev officielt lanceret den Onsdag den 11. november 2020.
-
Er Huawei nova 8 SE tilgængelig i butikkerne?
Nej, Huawei nova 8 SE sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Huawei nova 8 SE?
Huawei nova 8 SE vejer cirka 178 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei nova 8 SE?
Skærmen på Huawei nova 8 SE måler 6.53 tommer.
-
Understøtter Huawei nova 8 SE 5G-netværk?
Ja, Huawei nova 8 SE understøtter 5G på bånd n1, n28, n41, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Huawei nova 8 SE?
Huawei nova 8 SE har et Quad-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.
-
Kan jeg bruge Google Play-tjenester på Huawei nova 8 SE?
Nej, Google Play-tjenester fungerer ikke på Huawei nova 8 SE.