Huawei Pura 70 Pro
Specifikationer for Huawei Pura 70 Pro
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | Pura 70 Pro |
| Modelalias | HBN-LX9 (International) HBN-AL00 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 18. april 2024 |
| Lanceret | Mandag den 29. april 2024 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €1,440 |
Design
| Højde | 162.6 mm (6.40 tommer) |
| Bredde | 75.1 mm (2.96 tommer) |
| Tykkelse | 8.4 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 220 g (7.76 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Lilla, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (modstår højtryksvandstråler; nedsænkbar op til 2 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO OLED |
| Skærmstørrelse | 6.8 tommer |
| Opløsning | 1260 × 2844 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 460 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 89.3% |
| Maksimal lysstyrke | 2500 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Huawei Kunlun-glas 2 |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 1440Hz PWM Dimming Kapacitiv berøringsskærm HDR Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 9010 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 7 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2300 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.3 GHz – Taishan Big 3x 2.18 GHz – Taishan Mid 4x 1.55 GHz – Cortex-A510 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Maleoon 910 |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Brugerflade | EMUI 14.2 (international), HarmonyOS 4.2 (Kina) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, 25 mm ( Vidvinkel ), 1/1.3" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 48 MP, ƒ/2.1, 93 mm ( Telefoto ), x3.5 Optisk zoom Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF (5cm - ∞) 12.5 MP, ƒ/2.2, 13 mm ( Ultravidvinkel ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Laser autofokus Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP, ƒ/2.4 ( Ultravidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videofunktioner | HDR |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 5050 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 80 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b6 (800), b7 (2600), b8 (900), b9 (1800), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go DisplayPort 1.2 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a & B2b), GALILEO (E1 & E5a & E5b), GLONASS (L1), GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Optisk fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | BDS-satellitbeskeder |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Huawei Pura 70 Pro
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei Pura 70 Pro?
Prisen på Huawei Pura 70 Pro er €1,440, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei Pura 70 Pro?
Huawei Pura 70 Pro blev officielt lanceret den Mandag den 29. april 2024.
-
Er Huawei Pura 70 Pro tilgængelig i butikkerne?
Ja, Huawei Pura 70 Pro kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Huawei Pura 70 Pro?
Huawei Pura 70 Pro vejer cirka 220 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei Pura 70 Pro?
Skærmen på Huawei Pura 70 Pro måler 6.8 tommer.
-
Understøtter Huawei Pura 70 Pro 5G-netværk?
Ja, Huawei Pura 70 Pro understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Huawei Pura 70 Pro?
Huawei Pura 70 Pro har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.