Huawei Pura 80 Ultra
Specifikationer for Huawei Pura 80 Ultra
Generelt
| Mærke | Huawei |
| Model | Pura 80 Ultra |
| Modelalias | LMR-AL10 (International) LMU-LX9 (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 11. juni 2025 |
| Lanceret | Onsdag den 11. juni 2025 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €1,219.53 |
Design
| Højde | 163 mm (6.42 tommer) |
| Bredde | 76.1 mm (3.00 tommer) |
| Tykkelse | 8.3 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 233 g (8.22 oz) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmstørrelse | 6.8 tommer |
| Opløsning | 1276 × 2848 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 459 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 89.7% |
| Maksimal lysstyrke | 3000 cd/m² |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 9020 |
| CPU-kerner | 12 |
| Produktionsteknologi | 7 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2500 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.50 GHz – TaiShan Big 6x 2.151 GHz – TaiShan Mid 4x 1.60 GHz – Cortex-A510 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | HiSilicon Maleoon 920 @840 MHz |
| RAM | 16GB |
| Lagerplads | 512GB, 1TB |
| Varianter | 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Quad-kamera | 50 MP, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0"-type Sensorstørrelse 50 MP, ƒ/2.4, 83 mm ( Periskop-telefoto ), x3.7 Optisk zoom, 1/1.28" Sensorstørrelse 12.5 MP, ƒ/3.6, 212 mm ( Periskop-telefoto ), x9.4 Optisk zoom 40 MP, ƒ/2.2, 13 mm ( Ultravidvinkel ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 960 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP, ƒ/2.0 ( Ultravidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 240 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly (International) Li-Poly (China) |
| Kapacitet | 5170 mAh (International) 5700 mAh (China) |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 80 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G (China only), LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b6 (800), b7 (2600), b8 (900), b9 (1800), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go DisplayPort 1.2 |
| GPS | Ja |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Huawei Pura 80 Ultra
Videoanmeldelser
Billeder af Huawei Pura 80 Ultra
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Huawei Pura 80 Ultra?
Prisen på Huawei Pura 80 Ultra er €1,219.53, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Huawei Pura 80 Ultra?
Huawei Pura 80 Ultra blev officielt lanceret den Onsdag den 11. juni 2025.
-
Er Huawei Pura 80 Ultra tilgængelig i butikkerne?
Ja, Huawei Pura 80 Ultra kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Huawei Pura 80 Ultra?
Huawei Pura 80 Ultra vejer cirka 233 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Huawei Pura 80 Ultra?
Skærmen på Huawei Pura 80 Ultra måler 6.8 tommer.
-
Understøtter Huawei Pura 80 Ultra 5G-netværk?
Ja, Huawei Pura 80 Ultra understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Huawei Pura 80 Ultra?
Huawei Pura 80 Ultra har et Quad-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.