Menu

Tema

Sprog

Infinix Hot 60 10
Infinix

Infinix Hot 60

  • Styresystem Android 15 XOS 15.1
  • Skærm 6.7 tommer 720x1600 pixels
  • Batteri 5200 mAh
  • Ydelse 6/8GB RAM Dimensity 7020
  • Kamera 50MP 1440p
  • Lagerplads 128/256GB UFS

Specifikationer for Infinix Hot 60

Generelt

Mærke
Infinix
Model
Hot 60
Modelalias
X6726
Præsenteret
Fredag den 11. juli 2025
Lanceret
Tirsdag den 15. juli 2025
Status
Tilgængelig
Priser
€110

Design

Højde
166 mm (6.54 tommer)
Bredde
76.8 mm (3.02 tommer)
Tykkelse
7.8 mm (0.31 tommer)
Vægt
193 g (6.81 oz)
Materialer
Bagside: Plastik
Ram: Plastik
Foran: Glas
Farver
Sort, Blå, Brun, Grøn
Modstandsdygtighed
Støvtæt og vandafvisende (mod vandsprøjt)
Beskyttelsescertificering
IP64

Skærm

Skærmtype
IPS LCD
Skærmstørrelse
6.7 tommer
Opløsning
720 × 1600 pixels
Opdateringshastighed
120 Hz
Billedformat
20:9
Pixeltæthed
262 ppi
Skærm-til-krop-forhold
≈ 85%
Maksimal lysstyrke
700 cd/m²
Touchskærm
Ja
Skærmfunktioner
Kapacitiv touchskærm
Multitouch-skærm

Hardware

Chipset
MediaTek Dimensity 7020
CPU-kerner
8
Produktionsteknologi
6 nm
Maks. CPU-hastighed
2.2 GHz
CPU-arkitektur
64-bit
Mikroarkitektur
2x 2.2 GHz – Cortex-A78
6x 2.0 GHz – Cortex-A55
RAM-type
LPDDR5
GPU
IMG BXM-8-256
RAM
6GB, 8GB
Lagerplads
128GB, 256GB
Lagringstype
UFS
Varianter
128GB 6GB RAM
256GB 8GB RAM
Udvidelig lagring
Ja
Kortpladser
microSDXC

Software

Styresystem
Android 15 (Vanilla Ice Cream), med op til 3 større operativsystemopdateringer
Brugerflade
XOS 15.1

Bagkamera

Kameraunderstøttelse
Ja
Enkeltkamera
50 MP, ƒ/1.6 ( Vidvinkel )
Autofokus (AF)
Flash-understøttelse
Ja
Flash-type
Dual LED-flash
Videounderstøttelse
Ja
Videoopløsning
1440p @ 30 fps
1080p @ 30/60/120 fps

Selfiekamera

Kameraunderstøttelse
Ja
Enkeltkamera
8 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ), 1/4.0" Sensorstørrelse
Flash-understøttelse
Ja
Flash-type
LED-flash
Videounderstøttelse
Ja

Batteri

Kapacitet
5200 mAh
Kablet opladningshastighed
18 W
Funktioner
Omvendt kablet opladning

Netværk

SIM-kort
Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM)
VoLTE-understøttelse
Ja
Datahastighed
5G, LTE, HSPA
2G-bånd
GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G-bånd
HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz
4G-bånd
LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz)
5G-bånd
5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz)

Tilslutninger

Wi-Fi
Ja ( Wi-Fi 5 )
Wi-Fi-standarder
802.11/a/b/g/n/ac
Wi-Fi-funktioner
Dual-band
Bluetooth
Ja, v5.4
USB-porte
USB Type-C 2.0
USB On-The-Go
USB-tilslutning
Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS)
GPS
Ja
GPS-funktioner
BDS, GALILEO, GLONASS, GPS
NFC
Nej

Multimedier

Højttaler
Ja
Hovedtelefonstik
Ja
FM-radio
Nej

Funktioner

Sensorer
Accelerometer
Kompas
Nærhedssensor
Sidemonteret fingeraftrykssensor
Særlige funktioner
Bypass-opladning

Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.

Billeder af Infinix Hot 60

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster Infinix Hot 60?

Prisen på Infinix Hot 60 er €110, og den kan ændre sig i de kommende dage.

Hvornår udkom Infinix Hot 60?

Infinix Hot 60 blev officielt lanceret den Tirsdag den 15. juli 2025.

Er Infinix Hot 60 tilgængelig i butikkerne?

Ja, Infinix Hot 60 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.

Hvad vejer Infinix Hot 60?

Infinix Hot 60 vejer cirka 193 gram.

Hvor stor er skærmen på Infinix Hot 60?

Skærmen på Infinix Hot 60 måler 6.7 tommer.

Understøtter Infinix Hot 60 5G-netværk?

Ja, Infinix Hot 60 understøtter 5G på bånd n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78.

Hvor mange kameraer har Infinix Hot 60?

Infinix Hot 60 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.