Lava Shark 2
Specifikationer for Lava Shark 2
Generelt
| Mærke | Lava |
| Model | Shark 2 |
| Præsenteret | Tirsdag den 26. maj 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 10. juni 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €110 |
Design
| Højde | 165.9 mm (6.53 tommer) |
| Bredde | 76.8 mm (3.02 tommer) |
| Tykkelse | 8.8 mm (0.35 tommer) |
| Vægt | 210 g (7.41 oz) |
| Farver | Sort, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (mod vandsprøjt) |
| Beskyttelsescertificering | IP64 |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.75 tommer |
| Opløsning | 720 × 1612 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 262 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85.9% |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2300 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.3 GHz – Cortex-A76 6x 2.1 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 @850MHz |
| RAM | 4GB |
| Lagerplads | 64GB |
| Lagringstype | UFS 2.2 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP |
| Videounderstøttelse | Ja |
Batteri
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 18 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Lava Shark 2
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Lava Shark 2?
Prisen på Lava Shark 2 er €110, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Lava Shark 2 at blive lanceret?
Lava Shark 2 lanceres den Onsdag den 10. juni 2026.
-
Er Lava Shark 2 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Lava Shark 2 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Lava Shark 2?
Lava Shark 2 vejer cirka 210 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Lava Shark 2?
Skærmen på Lava Shark 2 måler 6.75 tommer.
-
Understøtter Lava Shark 2 5G-netværk?
Ja, Lava Shark 2 understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Lava Shark 2?
Lava Shark 2 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.