Lava Z1
Specifikationer for Lava Z1
Generelt
| Mærke | Lava |
| Model | Z1 |
| Modelalias | LS000Z1 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 07. januar 2021 |
| Lanceret | Tirsdag den 26. januar 2021 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €60 |
Design
| Højde | 145.1 mm (5.71 tommer) |
| Bredde | 73.3 mm (2.89 tommer) |
| Tykkelse | 10.3 mm (0.41 tommer) |
| Vægt | 175 g (6.17 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Blå, Rød |
Skærm
| Skærmtype | TFT LCD |
| Skærmstørrelse | 5 tommer |
| Opløsning | 480 × 854 pixels |
| Billedformat | 16:9 |
| Pixeltæthed | 196 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 64.8% |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass 3-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio A20 |
| CPU-kerner | 4 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 1.8 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR4 |
| GPU | IMG PowerVR GE8300 |
| RAM | 2GB |
| Lagerplads | 16GB |
| Lagringstype | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 2GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 10 (Quince Tart) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2 |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Digital zoom |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 720p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2 |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 720p |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 3100 mAh |
| Udtagelighed | Udtagelig |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | Micro-USB |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Lava Z1
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Lava Z1?
Prisen på Lava Z1 er €60, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Lava Z1?
Lava Z1 blev officielt lanceret den Tirsdag den 26. januar 2021.
-
Er Lava Z1 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Lava Z1 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Lava Z1?
Lava Z1 vejer cirka 175 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Lava Z1?
Skærmen på Lava Z1 måler 5 tommer.
-
Understøtter Lava Z1 5G-netværk?
Nej, Lava Z1 understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Lava Z1?
Lava Z1 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.