Lenovo Legion Y70 (2026)
Specifikationer for Lenovo Legion Y70 (2026)
Generelt
| Mærke | Lenovo |
| Model | Legion Y70 (2026) |
| Status | Rygtet |
Design
| Materialer | Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO OLED |
| Skærmstørrelse | 6.8 tommer |
| Opløsning | 1280 × 2772 pixels |
| Opdateringshastighed | 144 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 449 ppi |
| Maksimal lysstyrke | 7000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Stødresistent (op til 1,8 m) |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 119° ( Ultravidvinkel ), 1/3.1" Sensorstørrelse Autofokus (AF) 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, 22 mm ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 8000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 90 W |
| Funktioner | Bypass-opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Lenovo Legion Y70 (2026)
Ofte stillede spørgsmål
-
Er Lenovo Legion Y70 (2026) tilgængelig i butikkerne?
Nej, Lenovo Legion Y70 (2026) er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på Lenovo Legion Y70 (2026)?
Skærmen på Lenovo Legion Y70 (2026) måler 6.8 tommer.
-
Understøtter Lenovo Legion Y70 (2026) 5G-netværk?
Ja, Lenovo Legion Y70 (2026) understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Lenovo Legion Y70 (2026)?
Lenovo Legion Y70 (2026) har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.