Motorola Edge 70 Max

  • Styresystem Android 16
  • Skærm 6.82 tommer 1440x3168 pixels
  • Batteri 7100 mAh Si/C Li-Ion
  • Ydelse 8/12GB RAM Snapdragon 8 Gen 5
  • Kamera 50MP 2160p
  • Lagerplads 256GB UFS 4.1

Specifikationer for Motorola Edge 70 Max

Generelt

Mærke Motorola
Model Edge 70 Max
Præsenteret Onsdag den 15. juli 2026
Lanceret Mandag den 20. juli 2026
Status Tilgængelig
Priser €799
£845
₹52,795

Design

Højde 164 mm (6.46 tommer)
Bredde 77 mm (3.03 tommer)
Tykkelse 8.3 mm (0.33 tommer)
Vægt 221 g (7.80 oz)
Materialer Bagside: Gorilla Glass 7i
Ramme: Aluminium
Foran: Gorilla Glass 7i
Farver Sort, Blå, Grøn
Modstandsdygtighed Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter)
Beskyttelsescertificering IP68, IP69

Skærm

Skærmtype LTPO AMOLED
Skærmstørrelse 6.82 tommer
Opløsning 1440 × 3168 pixels
Opdateringshastighed 144 Hz
Pixeltæthed 510 ppi
Skærm-til-krop-forhold ≈ 89.5%
Maksimal lysstyrke 7000 cd/m²
Skærmbeskyttelse Corning Gorilla Glass 7i-glas, Garanterer ikke robusthed eller brug under ekstreme forhold, I overensstemmelse med MIL-STD-810H, Mohs niveau 4
Skærmfunktioner 1 milliard farver
Kapacitiv touchskærm
HDR10+
Multitouch-skærm
PWM Dimming

Hardware

Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5
CPU-kerner 8
Produktionsteknologi 3 nm
Maks. CPU-hastighed 3800 MHz
CPU-arkitektur 64-bit
Mikroarkitektur 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L
6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M
RAM-type LPDDR5X
GPU Qualcomm Adreno 829
RAM 8GB, 12GB
Lagerplads 256GB
Lagringstype UFS 4.1
Varianter 256GB 8GB RAM
256GB 12GB RAM
Udvidelig lagring Nej

Software

Styresystem Android 16 (Baklava), med op til 3 større operativsystemopdateringer

Bagkamera

Kameraunderstøttelse Ja
Triple-kamera 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse
Dual-Pixel PDAF
Optisk billedstabilisering (OIS)

8 MP, ƒ/2.2, 119° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstørrelse
Autofokus (AF)

2 MP ( Ekstra linse )
Flash-understøttelse Ja
Flash-type LED-flash
Funktioner Høj dynamisk rækkevidde (HDR)
Panorama
Videounderstøttelse Ja
Videoopløsning 2160p @ 30/60 fps
1080p @ 30/60/120/240 fps
Videofunktioner Gyro-EIS, HDR10+

Selfiekamera

Kameraunderstøttelse Ja
Enkeltkamera 32 MP, ƒ/2.2, 22 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm
Funktioner Høj dynamisk rækkevidde (HDR)
Videounderstøttelse Ja

Batteri

Type Si/C Li-Ion
Kapacitet 7100 mAh
Kablet opladningshastighed 90 W
Understøtter trådløs opladning Ja
Trådløs opladningshastighed 25 W
Funktioner Qi2.2 trådløs opladning
Omvendt kablet opladning
Kablet opladning fra 0–100% på 51 minutter (som angivet)
Kablet opladning fra 0–50 % på 21 minutter (som annonceret)
Trådløs opladning fra 0 til 50 % på 39 minutter og fra 0 til 100 % på 85 minutter (ifølge producenten)
Trådløs magnetisk opladning

Netværk

SIM-kort Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM)
VoLTE-understøttelse Ja
Datahastighed 5G, LTE, HSPA
2G-bånd GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G-bånd HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G-bånd LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700 MHz)
5G-bånd 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz)

Tilslutninger

Wi-Fi Ja ( Wi-Fi 7 )
Wi-Fi-standarder 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be
Wi-Fi-funktioner Tri-band
Bluetooth Ja, v6.0
USB-porte USB Type-C 2.0
USB On-The-Go
USB-tilslutning Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS)
GPS Ja
GPS-funktioner BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, NavIC, QZSS
NFC Ja

Multimedier

Højttaler Ja
Hovedtelefonstik Nej
Lydtype 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Dolby Atmos, Hi-Res trådløs lyd, Stereo højttalere
FM-radio Nej

Funktioner

Sensorer Accelerometer
Kompas
Gyroskop
Optisk fingeraftrykssensor under skærmen
Nærhedssensor

Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.

Billeder af Motorola Edge 70 Max

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Motorola Edge 70 Max?

    Prisen på Motorola Edge 70 Max er €799, og den kan ændre sig i de kommende dage.

  • Hvornår udkom Motorola Edge 70 Max?

    Motorola Edge 70 Max blev officielt lanceret den Mandag den 20. juli 2026.

  • Er Motorola Edge 70 Max tilgængelig i butikkerne?

    Ja, Motorola Edge 70 Max kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.

  • Hvad vejer Motorola Edge 70 Max?

    Motorola Edge 70 Max vejer cirka 221 gram.

  • Hvor stor er skærmen på Motorola Edge 70 Max?

    Skærmen på Motorola Edge 70 Max måler 6.82 tommer.

  • Understøtter Motorola Edge 70 Max 5G-netværk?

    Ja, Motorola Edge 70 Max understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n8, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78.

  • Hvor mange kameraer har Motorola Edge 70 Max?

    Motorola Edge 70 Max har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.