Motorola Moto G87
Specifikationer for Motorola Moto G87
Generelt
| Mærke | Motorola |
| Model | Moto G87 |
| Præsenteret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Lanceret | Fredag den 01. maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €400 |
Design
| Højde | 164.5 mm (6.48 tommer) |
| Bredde | 77.3 mm (3.04 tommer) |
| Tykkelse | 7.3 mm (0.29 tommer) |
| Vægt | 183 g (6.46 oz) |
| Materialer | Bagside: silikonepolymer (økolæder) Ram: Plastik Foran: Gorilla Glass 7i |
| Farver | Sort, Blå |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP66, IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1272 × 2772 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 450 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 88.4% |
| Maksimal lysstyrke | 5000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass 7i-glas, Garanterer ikke robusthed eller brug under ekstreme forhold, I overensstemmelse med MIL-STD-810H |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm HDR Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2500 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.5 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 2.2 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 200 MP, 0.5 μm Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 118° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.2 |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5200 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 30 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Dolby Atmos, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Optisk fingeraftrykssensor under skærmen Nærhedssensor |
| Særlige funktioner | Smart Connect |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Motorola Moto G87
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Motorola Moto G87?
Prisen på Motorola Moto G87 er €400, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Motorola Moto G87 at blive lanceret?
Motorola Moto G87 lanceres den Fredag den 01. maj 2026.
-
Er Motorola Moto G87 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Motorola Moto G87 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Motorola Moto G87?
Motorola Moto G87 vejer cirka 183 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Motorola Moto G87?
Skærmen på Motorola Moto G87 måler 6.78 tommer.
-
Understøtter Motorola Moto G87 5G-netværk?
Ja, Motorola Moto G87 understøtter 5G på bånd n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Motorola Moto G87?
Motorola Moto G87 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.