Motorola Razr 70
Specifikationer for Motorola Razr 70
Generelt
| Mærke | Motorola |
| Model | Razr 70 |
| Præsenteret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €920 |
Design
| Højde | 171.3 mm (6.74 tommer) |
| Bredde | 74 mm (2.91 tommer) |
| Tykkelse | 7.3 mm (0.29 tommer) |
| Vægt | 188 g (6.63 oz) |
| Materialer | Ramme: Aluminium Forside: Plastik (Udfoldet) |
| Farver | Grøn, Grå, Lyserød, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Vandafvisende (op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP48 |
Skærm
| Skærmtype | Foldbar LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.9 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2640 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 413 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 84.9% |
| Maksimal lysstyrke | 3000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass Victus-glas, I overensstemmelse med MIL-STD-810H |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2600 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.7 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/3.14" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 4800 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 30 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 15 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Dolby Atmos, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Motorola Razr 70
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Motorola Razr 70?
Prisen på Motorola Razr 70 er €920, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Motorola Razr 70?
Motorola Razr 70 blev officielt lanceret den Onsdag den 29. april 2026.
-
Er Motorola Razr 70 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Motorola Razr 70 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Motorola Razr 70?
Motorola Razr 70 vejer cirka 188 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Motorola Razr 70?
Skærmen på Motorola Razr 70 måler 6.9 tommer.
-
Understøtter Motorola Razr 70 5G-netværk?
Ja, Motorola Razr 70 understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Motorola Razr 70?
Motorola Razr 70 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.