Nokia 3 V
Specifikationer for Nokia 3 V
Generelt
| Mærke | Nokia |
| Model | 3 V |
| Præsenteret | Fredag den 23. august 2019 |
| Lanceret | Fredag den 23. august 2019 |
| Status | Udgået |
| Priser | €140 |
Design
| Højde | 161.2 mm (6.35 tommer) |
| Bredde | 76.2 mm (3.00 tommer) |
| Tykkelse | 9.1 mm (0.36 tommer) |
| Vægt | 188 g (6.63 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Blå |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.26 tommer |
| Opløsning | 720 × 1520 pixels |
| Billedformat | 19:9 |
| Pixeltæthed | 269 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 79.6% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 429 |
| CPU-kerner | 4 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 504 |
| RAM | 2GB |
| Lagerplads | 16GB |
| Lagringstype | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 2GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 9.0 (Pie), Kan opdateres til Android 10 (Quince Tart) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP, ƒ/2.2, 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstørrelse Automatisk blitz |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Geotagging Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2, 27 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/5.0" Sensorstørrelse |
| Videounderstøttelse | Ja |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kapacitet | 4000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 10 W |
Netværk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b13 (700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-porte | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Nokia 3 V
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Nokia 3 V?
Prisen på Nokia 3 V er €140, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Nokia 3 V?
Nokia 3 V blev officielt lanceret den Fredag den 23. august 2019.
-
Er Nokia 3 V tilgængelig i butikkerne?
Nej, Nokia 3 V sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Nokia 3 V?
Nokia 3 V vejer cirka 188 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Nokia 3 V?
Skærmen på Nokia 3 V måler 6.26 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Nokia 3 V?
Nokia 3 V har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.