OnePlus 9
Specifikationer for OnePlus 9
Generelt
| Mærke | OnePlus |
| Model | 9 |
| Modelalias | LE2113 (International) LE2111 (International) LE2110 (International) LE2117 (International) LE2115 (International) |
| Præsenteret | Tirsdag den 23. marts 2021 |
| Lanceret | Fredag den 26. marts 2021 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €123.27 $179 £240 |
Design
| Højde | 160 mm (6.30 tommer) |
| Bredde | 74.2 mm (2.92 tommer) |
| Tykkelse | 8.7 mm (0.34 tommer) |
| Vægt | 192 g (6.77 oz) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmstørrelse | 6.55 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 402 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 87.6% |
| Maksimal lysstyrke | 1100 cd/m² |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 5 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.84 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 11 (Red Velvet Cake), Kan opdateres til Android 13 (Tiramisu) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 48 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/1.43" Sensorstørrelse 50 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ultravidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse 2 MP, ƒ/2.4 ( Monokrom ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED-flash |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensorstørrelse |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 65 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 15 W |
Netværk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go |
| GPS | Ja |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af OnePlus 9
Videoanmeldelser
Billeder af OnePlus 9
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster OnePlus 9?
Prisen på OnePlus 9 er €123.27, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom OnePlus 9?
OnePlus 9 blev officielt lanceret den Fredag den 26. marts 2021.
-
Er OnePlus 9 tilgængelig i butikkerne?
Ja, OnePlus 9 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer OnePlus 9?
OnePlus 9 vejer cirka 192 gram.
-
Hvor stor er skærmen på OnePlus 9?
Skærmen på OnePlus 9 måler 6.55 tommer.
-
Understøtter OnePlus 9 5G-netværk?
Ja, OnePlus 9 understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79.
-
Hvor mange kameraer har OnePlus 9?
OnePlus 9 har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.