OnePlus RT
Specifikationer for OnePlus RT
Generelt
| Mærke | OnePlus |
| Model | RT |
| Præsenteret | Torsdag den 16. december 2021 |
| Lanceret | Onsdag den 01. december 2021 |
| Status | Annulleret |
Design
| Højde | 162.2 mm (6.39 tommer) |
| Bredde | 74.6 mm (2.94 tommer) |
| Tykkelse | 8.3 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 198 g (6.98 oz) |
| Farver | Sort, Blå, Sølv |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.62 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 398 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 87.4% |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 5 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.84 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-X1 Cortex-A78 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 680 |
| RAM-type | LPDDR4X, LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| Brugerflade | ColorOS 11.3 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm Optisk billedstabilisering (OIS) 16 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ultravidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.6" Sensorstørrelse 2 MP, ƒ/2.4 ( Makro ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Videofunktioner | Auto HDR, Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensorstørrelse Automatisk HDR |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Udtagelighed | Ikke-udtagelig |
| Kablet opladningshastighed | 65 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/a/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GPS (L1 & L5), GALILEO, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af OnePlus RT
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvornår forventes OnePlus RT at blive lanceret?
OnePlus RT bliver ikke lanceret, fordi den er annulleret.
-
Er OnePlus RT tilgængelig i butikkerne?
Nej, OnePlus RT er ikke tilgængelig i butikkerne, fordi den blev annulleret.
-
Hvad vejer OnePlus RT?
OnePlus RT vejer cirka 198 gram.
-
Hvor stor er skærmen på OnePlus RT?
Skærmen på OnePlus RT måler 6.62 tommer.
-
Hvor mange kameraer har OnePlus RT?
OnePlus RT har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.