Oppo A6c
Specifikationer for Oppo A6c
Generelt
| Mærke | Oppo |
| Model | A6c |
| Modelalias | CPH2895 (International) PMC110 (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 01. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 01. april 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €130 |
Design
| Højde | 166.5 mm (6.56 tommer) |
| Bredde | 78.5 mm (3.09 tommer) |
| Tykkelse | 8.9 mm (0.35 tommer) |
| Vægt | 215 g (7.58 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Brun, Lilla, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (mod vandsprøjt) |
| Beskyttelsescertificering | IP64 |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.75 tommer |
| Opløsning | 720 × 1570 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 256 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85.2% |
| Maksimal lysstyrke | 700 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 1800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 1.8 GHz – Cortex-A75 6x 1.6 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 @850MHz (1 kerner) |
| RAM | 4GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB |
| Lagringstype | UFS 2.2 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Brugerflade | ColorOS 15 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 15 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Oppo A6c
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Oppo A6c?
Prisen på Oppo A6c er €130, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Oppo A6c?
Oppo A6c blev officielt lanceret den Onsdag den 01. april 2026.
-
Er Oppo A6c tilgængelig i butikkerne?
Ja, Oppo A6c kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Oppo A6c?
Oppo A6c vejer cirka 215 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Oppo A6c?
Skærmen på Oppo A6c måler 6.75 tommer.
-
Understøtter Oppo A6c 5G-netværk?
Nej, Oppo A6c understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Oppo A6c?
Oppo A6c har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.