Oppo Pad 6
Specifikationer for Oppo Pad 6
Generelt
| Mærke | Oppo |
| Model | Pad 6 |
| Modelalias | OPD2601 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 25. maj 2026 |
| Lanceret | Mandag den 25. maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €440 |
Design
| Højde | 266.9 mm (10.51 tommer) |
| Bredde | 193.4 mm (7.61 tommer) |
| Tykkelse | 6 mm (0.24 tommer) |
| Vægt | 577 g (20.35 oz) |
| Farver | Blå, Grå, Sølv |
| Designfunktioner | Magnetisk tilbehørsstik, Understøttelse af stylus |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 12.1 tommer |
| Opløsning | 2120 × 3000 pixels |
| Opdateringshastighed | 144 Hz |
| Pixeltæthed | 304 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 86.2% |
| Maksimal lysstyrke | 900 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Nej |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.73 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.73 GHz – Cortex-X925 3x 3.3 GHz – Cortex-X4 4x 2.4 GHz – Cortex-A720 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Immortalis-G925 MC12 |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | ColorOS 16 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 10420 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 67 W |
Netværk
| Mobilnet | Nej |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Nej |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 6 højttalere, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Gyroskop Nærhedssensor (kun tilbehør) |
| Særlige funktioner | Programmerbar strømforsyning (PPS) Universel hurtigopladningsspecifikation (UFCS) USB Power Delivery |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Oppo Pad 6
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Oppo Pad 6?
Prisen på Oppo Pad 6 er €440, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Oppo Pad 6 at blive lanceret?
Oppo Pad 6 lanceres den Mandag den 25. maj 2026.
-
Er Oppo Pad 6 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Oppo Pad 6 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Oppo Pad 6?
Oppo Pad 6 vejer cirka 577 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Oppo Pad 6?
Skærmen på Oppo Pad 6 måler 12.1 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Oppo Pad 6?
Oppo Pad 6 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.