Realme 10
Specifikationer for Realme 10
Generelt
| Mærke | Realme |
| Model | 10 |
| Modelalias | RMX3630 (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 09. november 2022 |
| Lanceret | Fredag den 11. november 2022 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €440 |
Design
| Højde | 159.9 mm (6.30 tommer) |
| Bredde | 73.3 mm (2.89 tommer) |
| Tykkelse | 8 mm (0.31 tommer) |
| Vægt | 178 g (6.28 oz) |
| Farver | Sort, Blå, Sølv |
Skærm
| Skærmtype | Super AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.4 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2400 pixels |
| Opdateringshastighed | 90 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 411 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 84.4% |
| Maksimal lysstyrke | 1000 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.2 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS 2.2 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 12 (Snow Cone) |
| Brugerflade | Realme UI 3.0 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8, 27 mm ( Vidvinkel ), 1/2.76" Sensorstørrelse PDAF 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.5, 27 mm ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 33 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Realme 10
Videoanmeldelser
Billeder af Realme 10
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Realme 10?
Prisen på Realme 10 er €440, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Realme 10?
Realme 10 blev officielt lanceret den Fredag den 11. november 2022.
-
Er Realme 10 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Realme 10 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Realme 10?
Realme 10 vejer cirka 178 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Realme 10?
Skærmen på Realme 10 måler 6.4 tommer.
-
Understøtter Realme 10 5G-netværk?
Nej, Realme 10 understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Realme 10?
Realme 10 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.