Vivo T5
Specifikationer for Vivo T5
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | T5 |
| Modelalias | V2545 (International) |
| Præsenteret | Fredag den 29. maj 2026 |
| Lanceret | Fredag den 29. maj 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €290 |
Design
| Højde | 166.6 mm (6.56 tommer) |
| Bredde | 78.4 mm (3.09 tommer) |
| Tykkelse | 8.4 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 219 g (7.73 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Sort, Guld |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.75 tommer |
| Opløsning | 720 × 1570 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 256 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85.3% |
| Maksimal lysstyrke | 1250 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Garanterer ikke robusthed eller brug under ekstreme forhold, I overensstemmelse med MIL-STD-810H |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 6 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2900 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.9 GHz – Cortex-A73 4x 1.9 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 256GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | OriginOS 6 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) 2 MP, ƒ/2.4 ( Dybdesensor ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.45 ( Vidvinkel ) |
| Videounderstøttelse | Ja |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7200 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 44 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b13 (700), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo T5
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo T5?
Prisen på Vivo T5 er €290, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Vivo T5?
Vivo T5 blev officielt lanceret den Fredag den 29. maj 2026.
-
Er Vivo T5 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Vivo T5 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Vivo T5?
Vivo T5 vejer cirka 219 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo T5?
Skærmen på Vivo T5 måler 6.75 tommer.
-
Understøtter Vivo T5 5G-netværk?
Nej, Vivo T5 understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Vivo T5?
Vivo T5 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.