Vivo V70 FE
Specifikationer for Vivo V70 FE
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | V70 FE |
| Modelalias | V2550 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 09. marts 2026 |
| Lanceret | Tirsdag den 17. marts 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | ₹40,890 |
Design
| Højde | 163.7 mm (6.44 tommer) |
| Bredde | 76.2 mm (3.00 tommer) |
| Tykkelse | 7.6 mm (0.30 tommer) |
| Vægt | 200 g (7.05 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | mørkeblå, Lilla, Sølv |
| Modstandsdygtighed | støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; kan nedsænkes op til 1,5 m i 2 timer) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.83 tommer |
| Opløsning | 1260 × 2800 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 449 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 90.7% |
| Maksimal lysstyrke | 1900 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Mohs niveau 4 |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Mediatek Dimensity 7360 Turbo |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.5 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.5 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | OriginOS 6 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 200 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Vidvinkel ), 1/1.56" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ultravidvinkel ), 1/4.0" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Ring-LED-blitz |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 32 MP, ƒ/2.2, 22 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/3.1" Sensorstørrelse 50 MP, ƒ/2.0, 21 mm ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) (Kun Indien) |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 90 W |
| Funktioner | Bypass-opladning Omvendt kablet opladning Kablet opladning fra 0-100% på 60 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Optisk fingeraftrykssensor under skærmen Nærhedssensor |
| Særlige funktioner | Darkness Glow-teknologi (markedsafhængig) |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo V70 FE
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo V70 FE?
Prisen på Vivo V70 FE er ₹40,890, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE blev officielt lanceret den Tirsdag den 17. marts 2026.
-
Er Vivo V70 FE tilgængelig i butikkerne?
Ja, Vivo V70 FE kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE vejer cirka 200 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo V70 FE?
Skærmen på Vivo V70 FE måler 6.83 tommer.
-
Understøtter Vivo V70 FE 5G-netværk?
Ja, Vivo V70 FE understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE har et Dual-kamera bagpå og et Dual-kamera til selfies.