Vivo X100 Ultra
Specifikationer for Vivo X100 Ultra
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | X100 Ultra |
| Modelalias | V2366GA (International) V2366HA (International) |
| Præsenteret | Mandag den 13. maj 2024 |
| Lanceret | Tirsdag den 28. maj 2024 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €980 |
Design
| Højde | 164.1 mm (6.46 tommer) |
| Bredde | 75.6 mm (2.98 tommer) |
| Tykkelse | 9.2 mm (0.36 tommer) |
| Vægt | 229 g (8.08 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Grå, Titan, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP69, IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1440 × 3200 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 517 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 89.8% |
| Maksimal lysstyrke | 3000 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv berøringsskærm Dolby Vision Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.3 GHz – Cortex-X4 3x 3.15 GHz – Cortex-A720 2x 2.96 GHz – Cortex-A720 2x 2.26 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 750 |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.0 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 14 (Upside Down Cake), Kan opdateres til Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Brugerflade | OriginOS 4 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.6 μm, 1/0.98" Sensorstørrelse Dual-Pixel PDAF gimbal OIS 200 MP, ƒ/2.7, 85 mm ( Periskop-telefoto ), 0.56 μm, x3.7 Optisk zoom, 1/1.4" Sensorstørrelse Multi-Directional PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.2, 14 mm, 116° ( Ultravidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.0" Sensorstørrelse Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | 3D LUT import Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Laser autofokus Panorama Zeiss-optik Zeiss T*-linsebelægning |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision HDR, Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.5, 24 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse Autofokus (AF) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 5500 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 80 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 30 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go DisplayPort |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Kompas Gyroskop Nærhedssensor Optisk fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Nød-SOS via satellit (beskeder og opkald) - kun tilgængelig på 16 GB + 1 TB-modellen |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo X100 Ultra
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo X100 Ultra?
Prisen på Vivo X100 Ultra er €980, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Vivo X100 Ultra?
Vivo X100 Ultra blev officielt lanceret den Tirsdag den 28. maj 2024.
-
Er Vivo X100 Ultra tilgængelig i butikkerne?
Ja, Vivo X100 Ultra kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Vivo X100 Ultra?
Vivo X100 Ultra vejer cirka 229 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo X100 Ultra?
Skærmen på Vivo X100 Ultra måler 6.78 tommer.
-
Understøtter Vivo X100 Ultra 5G-netværk?
Ja, Vivo X100 Ultra understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79.
-
Hvor mange kameraer har Vivo X100 Ultra?
Vivo X100 Ultra har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.