Vivo X300 FE
Specifikationer for Vivo X300 FE
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | X300 FE |
| Modelalias | V2537 (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 16. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €999 ₹79,999 |
Design
| Højde | 150.8 mm (5.94 tommer) |
| Bredde | 71.8 mm (2.83 tommer) |
| Tykkelse | 8.2 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 190 g (6.70 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Grøn, Lilla, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.31 tommer |
| Opløsning | 1216 × 2640 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 461 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 90.2% |
| Maksimal lysstyrke | 5000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Mohs niveau 4 |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv touchskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 12GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava), med op til 5 større Android-opdateringer |
| Brugerflade | OriginOS 6 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.6, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.7, 73 mm ( Periskop-telefoto ), 0.8 μm, x3 Optisk zoom, 1/1.95" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm, 115° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-blitz med multifokus |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama Zeiss-optik |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.0, 20 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse Autofokus (AF) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Zeiss-optik |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 6500 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 90 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 40 W |
| Funktioner | Bypass-opladning Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning Kablet opladning fra 0-100% på 55 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Ultralyd fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Valgfrie ekstra zoomobjektiver: 200 mm, 2,35x optisk zoom, Zeiss-optik USB Power Delivery |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo X300 FE
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo X300 FE?
Prisen på Vivo X300 FE er €999, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE blev officielt lanceret den Onsdag den 29. april 2026.
-
Er Vivo X300 FE tilgængelig i butikkerne?
Ja, Vivo X300 FE kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE vejer cirka 190 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo X300 FE?
Skærmen på Vivo X300 FE måler 6.31 tommer.
-
Understøtter Vivo X300 FE 5G-netværk?
Ja, Vivo X300 FE understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.