Vivo Y3 Standard
Specifikationer for Vivo Y3 Standard
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | Y3 Standard |
| Modelalias | V1930A (Kina) V1930T (Kina) |
| Præsenteret | Fredag den 01. november 2019 |
| Lanceret | Fredag den 01. november 2019 |
| Status | Udgået |
| Priser | €130 |
Design
| Højde | 159.4 mm (6.28 tommer) |
| Bredde | 76.7 mm (3.02 tommer) |
| Tykkelse | 8.9 mm (0.35 tommer) |
| Vægt | 191 g (6.74 oz) |
| Farver | Blæk blå, Jade rød |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.35 tommer |
| Opløsning | 720 × 1544 pixels |
| Billedformat | 19.3:9 |
| Pixeltæthed | 268 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 81.5% |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 439 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 505 |
| RAM | 3GB |
| Lagerplads | 64GB |
| Lagringstype | eMMC 5.1 |
| Varianter | 64GB 3GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 9.0 (Pie) |
| Brugerflade | Funtouch 9.1 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP, ƒ/1.8 |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Udtagelighed | Ikke-udtagelig |
| Kablet opladningshastighed | 10 W |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-porte | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo Y3 Standard
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo Y3 Standard?
Prisen på Vivo Y3 Standard er €130, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Vivo Y3 Standard?
Vivo Y3 Standard blev officielt lanceret den Fredag den 01. november 2019.
-
Er Vivo Y3 Standard tilgængelig i butikkerne?
Nej, Vivo Y3 Standard sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Vivo Y3 Standard?
Vivo Y3 Standard vejer cirka 191 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo Y3 Standard?
Skærmen på Vivo Y3 Standard måler 6.35 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Vivo Y3 Standard?
Vivo Y3 Standard har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.