Xiaomi Mi Mix 3
Specifikationer for Xiaomi Mi Mix 3
Generelt
| Mærke | Xiaomi |
| Model | Mi Mix 3 |
| Modelalias | M1810E5A (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 01. november 2018 |
| Lanceret | Torsdag den 01. november 2018 |
| Status | Udgået |
| Priser | €730 |
Design
| Højde | 157.9 mm (6.22 tommer) |
| Bredde | 74.7 mm (2.94 tommer) |
| Tykkelse | 8.5 mm (0.33 tommer) |
| Vægt | 218 g (7.69 oz) |
| Materialer | Bagside: Ceramic Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Forbidden City Blue, Jade Grøn, Onyx sort, Safir blå |
Skærm
| Skærmtype | Super AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.39 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2340 pixels |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 403 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85% |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass 5-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm HDR Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 845 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 10 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.8 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.8 GHz – Cortex-A75 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 630 |
| RAM | 6GB, 8GB, 10GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS 2.1 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 10GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 9.0 (Pie), Kan opdateres til Android 10 (Quince Tart) |
| Brugerflade | MIUI 12 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 12 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstørrelse 4-axis OIS Dual-Pixel PDAF 12 MP ( Telefoto ), 1.0 μm, 1/3.4" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Kontinuerlig optagetilstand Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 960/30/60 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 24 MP, ƒ/2.0, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.9 μm, 1/2.8" Sensorstørrelse 2 MP ( Dybdesensor ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Poly |
| Kapacitet | 3200 mAh |
| Udtagelighed | Ikke-udtagelig |
| Kablet opladningshastighed | 18 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 10 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | USB Type-C |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Virtuel nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Xiaomi Mi Mix 3
Videoanmeldelser
Billeder af Xiaomi Mi Mix 3
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Xiaomi Mi Mix 3?
Prisen på Xiaomi Mi Mix 3 er €730, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Xiaomi Mi Mix 3?
Xiaomi Mi Mix 3 blev officielt lanceret den Torsdag den 01. november 2018.
-
Er Xiaomi Mi Mix 3 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Xiaomi Mi Mix 3 sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Xiaomi Mi Mix 3?
Xiaomi Mi Mix 3 vejer cirka 218 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Xiaomi Mi Mix 3?
Skærmen på Xiaomi Mi Mix 3 måler 6.39 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Xiaomi Mi Mix 3?
Xiaomi Mi Mix 3 har et Dual-kamera bagpå og et Dual-kamera til selfies.