Xiaomi Redmi Note 15 Special
Specifikationer for Xiaomi Redmi Note 15 Special
Generelt
| Mærke | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 15 Special |
| Lanceret | Søndag den 01. marts 2026 |
| Status | Rygtet |
Design
| Højde | 165 mm (6.50 tommer) |
| Bredde | 75.4 mm (2.97 tommer) |
| Tykkelse | 7.4 mm (0.29 tommer) |
| Farver | Sort, Rød, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandbestandig (nedsænkes op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.77 tommer |
| Opløsning | 1080 × 2392 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 388 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 89.1% |
| Maksimal lysstyrke | 3200 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 710 |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB |
| Lagringstype | UFS |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | HyperOS 3 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.61 μm, 1/2.88" Sensorstørrelse PDAF 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kapacitet | 5800 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C), GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Dolby Atmos, Hi-Res trådløs lyd, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Optisk fingeraftrykssensor under skærmen Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Xiaomi Redmi Note 15 Special
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvornår forventes Xiaomi Redmi Note 15 Special at blive lanceret?
Ifølge rygter forventes Xiaomi Redmi Note 15 Special at blive lanceret den Søndag den 01. marts 2026.
-
Er Xiaomi Redmi Note 15 Special tilgængelig i butikkerne?
Nej, Xiaomi Redmi Note 15 Special er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på Xiaomi Redmi Note 15 Special?
Skærmen på Xiaomi Redmi Note 15 Special måler 6.77 tommer.
-
Understøtter Xiaomi Redmi Note 15 Special 5G-netværk?
Ja, Xiaomi Redmi Note 15 Special understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Xiaomi Redmi Note 15 Special?
Xiaomi Redmi Note 15 Special har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.