Google Pixel 8 Pro
Specifikationer for Google Pixel 8 Pro
Generelt
| Mærke | |
| Model | Pixel 8 Pro |
| Modelalias | GC3VE (International) G1MNW (International) |
| Præsenteret | Onsdag den 04. oktober 2023 |
| Lanceret | Torsdag den 12. oktober 2023 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | $259.99 C$389.99 £264.99 €400.69 ₹51,999 |
Design
| Højde | 162.6 mm (6.40 tommer) |
| Bredde | 76.5 mm (3.01 tommer) |
| Tykkelse | 8.8 mm (0.35 tommer) |
| Vægt | 213 g (7.51 oz) |
| Materialer | Bagside: Gorilla Glass Victus 2 Ramme: Aluminium Forside: Gorilla Victus 2-glas |
| Farver | Sort, Blå, Grøn, Lys beige |
| Modstandsdygtighed | Støvbestandig Vandbestandighed |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO OLED |
| Skærmstørrelse | 6.7 tommer |
| Opløsning | 1344 × 2992 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 489 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 87.4% |
| Maksimal lysstyrke | 2400 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass Victus 2-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv touchskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Google Tensor G3 |
| CPU-kerner | 9 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.91 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.91 GHz – Cortex-X3 4x 2.37 GHz – Cortex-A715 4x 1.7 GHz – Cortex-A510 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G715 MC7 @890 MHz |
| RAM | 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB, 512GB, 1TB |
| Varianter | 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 14 (Upside Down Cake), Kan opdateres til Android 16 (Baklava), med op til 7 større Android-opdateringer |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED-flash |
| Funktioner | Best Take Sensor Multi-zone LDAF (Laser Detect Auto Focus) Panorama Pixel Shift Ultra-HDR Forbedret zoom |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 24/30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | 10-bit HDR, Gyro-EIS, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 24/30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kablet opladningshastighed | 30 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 23 W |
| Funktioner | Omvendt trådløs opladning Kablet opladning fra 0–50 % på 30 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n75 (1500), n76 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n257 (28000), n258 (26000), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Optisk fingeraftrykssensor under skærmen Nærhedssensor Termometer (kropstemperatur) |
| Særlige funktioner | Bypass-opladning Programmerbar strømforsyning (PPS) Understøttelse af Ultra Wideband (UWB) USB Power Delivery 3.0 |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Google Pixel 8 Pro
Videoanmeldelser
Billeder af Google Pixel 8 Pro
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Google Pixel 8 Pro?
Prisen på Google Pixel 8 Pro er €400.69, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Google Pixel 8 Pro?
Google Pixel 8 Pro blev officielt lanceret den Torsdag den 12. oktober 2023.
-
Er Google Pixel 8 Pro tilgængelig i butikkerne?
Ja, Google Pixel 8 Pro kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Google Pixel 8 Pro?
Google Pixel 8 Pro vejer cirka 213 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Google Pixel 8 Pro?
Skærmen på Google Pixel 8 Pro måler 6.7 tommer.
-
Understøtter Google Pixel 8 Pro 5G-netværk?
Ja, Google Pixel 8 Pro understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n257, n258, n260, n261.
-
Hvor mange kameraer har Google Pixel 8 Pro?
Google Pixel 8 Pro har ingen kameraer.