Infinix S5
Specifikationer for Infinix S5
Generelt
| Mærke | Infinix |
| Model | S5 |
| Modelalias | X652 (International) |
| Præsenteret | Tirsdag den 01. oktober 2019 |
| Lanceret | Tirsdag den 01. oktober 2019 |
| Status | Udgået |
| Priser | €120 |
Design
| Højde | 164 mm (6.46 tommer) |
| Bredde | 76 mm (2.99 tommer) |
| Tykkelse | 7.9 mm (0.31 tommer) |
| Vægt | 178 g (6.28 oz) |
| Materialer | Bagside: Plastik Ram: Plastik Foran: Glas |
| Farver | Cyan, Violet |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 6.6 tommer |
| Opløsning | 720 × 1600 pixels |
| Billedformat | 20:9 |
| Pixeltæthed | 270 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 81.9% |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 12 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.0 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Lagerplads | 64GB, 128GB |
| Lagringstype | eMMC 5.1 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 9.0 (Pie) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 16 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) 5 MP, 14 mm ( Ultravidvinkel ) 2 MP ( Ekstra linse ) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Quad LED-flash |
| Funktioner | Automatisk blitz Kontinuerlig optagetilstand Digital zoom Eksponeringskompensation Ansigtsgenkendelse Høj dynamisk rækkevidde (HDR) ISO-indstillinger Panorama Tryk for at fokusere |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.0, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.8" Sensorstørrelse |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 4000 mAh |
| Udtagelighed | Ikke-udtagelig |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-porte | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas / Magnetometer Fingeraftrykssensor Gyroskop Nærhedssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Anmeldelser af Infinix S5
Videoanmeldelser
Billeder af Infinix S5
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Infinix S5?
Prisen på Infinix S5 er €120, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Infinix S5?
Infinix S5 blev officielt lanceret den Tirsdag den 01. oktober 2019.
-
Er Infinix S5 tilgængelig i butikkerne?
Nej, Infinix S5 sælges ikke længere officielt, fordi produktionen er stoppet. Du kan dog finde den hos uofficielle forhandlere som eBay m.fl.
-
Hvad vejer Infinix S5?
Infinix S5 vejer cirka 178 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Infinix S5?
Skærmen på Infinix S5 måler 6.6 tommer.
-
Hvor mange kameraer har Infinix S5?
Infinix S5 har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.