Motorola Razr 70+
Specifikationer for Motorola Razr 70+
Generelt
| Mærke | Motorola |
| Model | Razr 70+ |
| Præsenteret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €1,150 |
Design
| Højde | 171.4 mm (6.75 tommer) |
| Bredde | 74 mm (2.91 tommer) |
| Tykkelse | 7.1 mm (0.28 tommer) |
| Vægt | 189 g (6.67 oz) |
| Materialer | Forside: Gorilla Glass Victus (Sammenfoldet) Forside: Plastik (Udfoldet) Hængsel: titanium |
| Farver | Grøn |
| Beskyttelsescertificering | IP48 |
Skærm
| Skærmtype | Foldbar LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.9 tommer |
| Opløsning | 1084 × 2640 pixels |
| Opdateringshastighed | 165 Hz |
| Pixeltæthed | 414 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 85.1% |
| Maksimal lysstyrke | 3000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.0 GHz – Cortex-X4 4x 2.8 GHz – Cortex-A720 3x 2.0 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 735 |
| RAM | 12GB |
| Lagerplads | 256GB |
| Lagringstype | UFS 4.0 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision, HDR10+ |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 0.7 μm |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 15 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Dolby Atmos, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Motorola Razr 70+
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Motorola Razr 70+?
Prisen på Motorola Razr 70+ er €1,150, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ blev officielt lanceret den Onsdag den 29. april 2026.
-
Er Motorola Razr 70+ tilgængelig i butikkerne?
Ja, Motorola Razr 70+ kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ vejer cirka 189 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Motorola Razr 70+?
Skærmen på Motorola Razr 70+ måler 6.9 tommer.
-
Understøtter Motorola Razr 70+ 5G-netværk?
Ja, Motorola Razr 70+ understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.