Motorola Razr 70 Ultra
Specifikationer for Motorola Razr 70 Ultra
Generelt
| Mærke | Motorola |
| Model | Razr 70 Ultra |
| Præsenteret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 29. april 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €1,390 |
Design
| Højde | 171.5 mm (6.75 tommer) |
| Bredde | 74 mm (2.91 tommer) |
| Tykkelse | 7.2 mm (0.28 tommer) |
| Vægt | 199 g (7.02 oz) |
| Materialer | Ramme: Aluminium Front: Gorilla Glass Ceramic (foldet) Forside: Plastik (Udfoldet) |
| Farver | Brun, Lilla |
| Beskyttelsescertificering | IP48 |
Skærm
| Skærmtype | Foldbar LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 7 tommer |
| Opløsning | 1224 × 2992 pixels |
| Opdateringshastighed | 165 Hz |
| Pixeltæthed | 462 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 87.3% |
| Maksimal lysstyrke | 5000 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Corning Gorilla Glass Ceramic |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4320 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 16GB |
| Lagerplads | 512GB |
| Lagringstype | UFS 4.0 |
| Varianter | 512GB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 2.0 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.2 μm, 1/2.93" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ), 1.28 μm |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 68 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 30 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Motorola Razr 70 Ultra
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Motorola Razr 70 Ultra?
Prisen på Motorola Razr 70 Ultra er €1,390, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra blev officielt lanceret den Onsdag den 29. april 2026.
-
Er Motorola Razr 70 Ultra tilgængelig i butikkerne?
Ja, Motorola Razr 70 Ultra kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra vejer cirka 199 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Motorola Razr 70 Ultra?
Skærmen på Motorola Razr 70 Ultra måler 7 tommer.
-
Understøtter Motorola Razr 70 Ultra 5G-netværk?
Ja, Motorola Razr 70 Ultra understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hvor mange kameraer har Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.