Oppo Find N6
Specifikationer for Oppo Find N6
Generelt
| Mærke | Oppo |
| Model | Find N6 |
| Modelalias | PLP110 (International) PLP120 (International) |
| Præsenteret | Tirsdag den 17. marts 2026 |
| Lanceret | Fredag den 20. marts 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €1,250 |
Design
| Højde | 159.9 mm (6.30 tommer) |
| Bredde | 145.6 mm (5.73 tommer) |
| Tykkelse | 4.2 mm (0.17 tommer) |
| Vægt | 225 g (7.94 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminiumlegering Front: NanoCrystal glas (foldet) Forside: Plastik (Udfoldet) Hængsel: titaniumlegering (grad 5) |
| Farver | Sort, Orange, Titan |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (modstår højtryksvandstråler; nedsænkbar op til 1 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP58, IP59 |
| Designfunktioner | Selvhelende memory-glas-teknologi (intern skærm), Understøttelse af stylus (begge skærme), Ikke mærkbar fold |
Skærm
| Skærmtype | Foldbar LTPO OLED, LTPO OLED |
| Skærmstørrelse | 8.12 tommer |
| Opløsning | 2248 × 2480 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Pixeltæthed | 412 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 90.9% |
| Maksimal lysstyrke | 2500 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | NanoCrystal glas |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv berøringsskærm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skærm Ultra HDR-billedunderstøttelse |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | ColorOS 16 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 200 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 0.5 μm 50 MP, ƒ/2.7, 70 mm ( Periskop-telefoto ), 0.64 μm, x3 Optisk zoom, 1/2.75" Sensorstørrelse 50 MP, ƒ/2.0, 15 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.75" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Hasselblad farvekalibrering Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision, Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensorstørrelse 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 80 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 50 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n13 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band eller Tri-band: Varierer efter marked eller region |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.1 DisplayPort USB On-The-Go USB Type-C 3.1 Gen 2 |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS (G1), GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | forbedret med Dolby Atmos, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Dobbelt gyroskop Nærhedssensor Sidemonteret fingeraftrykssensor |
| Særlige funktioner | Aluminiumramme i 7000-serien af flykvalitet Programmerbar strømforsyning (PPS) Quick Charge Satellitforbindelse (opkald/beskeder/SOS) - kun i 1TB-modellen Universel hurtigopladningsspecifikation (UFCS) USB Power Delivery |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Oppo Find N6
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Oppo Find N6?
Prisen på Oppo Find N6 er €1,250, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Oppo Find N6?
Oppo Find N6 blev officielt lanceret den Fredag den 20. marts 2026.
-
Er Oppo Find N6 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Oppo Find N6 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Oppo Find N6?
Oppo Find N6 vejer cirka 225 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Oppo Find N6?
Skærmen på Oppo Find N6 måler 8.12 tommer.
-
Understøtter Oppo Find N6 5G-netværk?
Ja, Oppo Find N6 understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Hvor mange kameraer har Oppo Find N6?
Oppo Find N6 har et Triple-kamera bagpå og et Dual-kamera til selfies.