OnePlus Ace 7
Specifikationer for OnePlus Ace 7
Generelt
| Mærke | OnePlus |
| Model | Ace 7 |
| Status | Rygtet |
Design
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Crystal Shield Glass |
| Farver | Sort, Sølv, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støv- og vandafvisende (tåler højtryks-vandstråler; nedsænkelig op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69K |
Skærm
| Skærmtype | AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1272 × 2800 pixels |
| Opdateringshastighed | 185 Hz |
| Pixeltæthed | 454 ppi |
| Skærmbeskyttelse | Crystal Shield-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skærm PWM Dimming |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | ColorOS 16 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Dual-kamera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Vidvinkel ) Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 16 mm, 112° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk billedstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 16 MP, ƒ/2.4, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 9000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Funktioner | Bypass-opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS (G1), GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Ultralyd fingeraftrykssensor under skærmen |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af OnePlus Ace 7
Ofte stillede spørgsmål
-
Er OnePlus Ace 7 tilgængelig i butikkerne?
Nej, OnePlus Ace 7 er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på OnePlus Ace 7?
Skærmen på OnePlus Ace 7 måler 6.78 tommer.
-
Understøtter OnePlus Ace 7 5G-netværk?
Ja, OnePlus Ace 7 understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har OnePlus Ace 7?
OnePlus Ace 7 har et Dual-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.