Xiaomi 17 Max
Specifikationer for Xiaomi 17 Max
Generelt
| Mærke | Xiaomi |
| Model | 17 Max |
| Modelalias | 2605EPN8EC (International) |
| Status | Rygtet |
Design
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Blå, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandbestandig (nedsænkes op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.9 tommer |
| Opløsning | 1200 × 2608 pixels |
| Opdateringshastighed | 2160 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 416 ppi |
| Maksimal lysstyrke | 3500 cd/m² |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 2160Hz PWM Dimming 68 milliarder farver Kapacitiv touchskærm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | HyperOS 3 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 200 MP, ƒ/1.7 ( Vidvinkel ), 1/1.4" Sensorstørrelse Dual-Pixel PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) 50 MP, 70 mm ( Periskop-telefoto ), x3 Optisk zoom, 1/1.95" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.4, 17 mm, 102° ( Ultravidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED Dual-Tone-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Autofokus (AF) Leica-objektiv Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240/960 fps 720p @ 1920 fps |
| Videofunktioner | 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG, Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.2, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.61 μm, 1/2.88" Sensorstørrelse PDAF |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+ |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion (China) |
| Kapacitet | 8000 mAh (China) |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 50 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 DisplayPort USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Dolby Atmos, Hi-Res trådløs lyd, Snapdragon Sound-teknologi, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Ultralyd fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Programmerbar strømforsyning (PPS) Quick Charge 3+ USB Power Delivery 3.0 |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Xiaomi 17 Max
Ofte stillede spørgsmål
-
Er Xiaomi 17 Max tilgængelig i butikkerne?
Nej, Xiaomi 17 Max er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på Xiaomi 17 Max?
Skærmen på Xiaomi 17 Max måler 6.9 tommer.
-
Understøtter Xiaomi 17 Max 5G-netværk?
Ja, Xiaomi 17 Max understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Xiaomi 17 Max?
Xiaomi 17 Max har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.