Vivo X300 Ultra
Specifikationer for Vivo X300 Ultra
Generelt
| Mærke | Vivo |
| Model | X300 Ultra |
| Modelalias | V2547A (International) V2547DA (International) V2536A (International) V2562 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 30. marts 2026 |
| Lanceret | Fredag den 03. april 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €880 |
Design
| Højde | 163 mm (6.42 tommer) |
| Bredde | 76.8 mm (3.02 tommer) |
| Tykkelse | 8.2 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 232 g (8.18 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Grøn, Sølv |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandbestandig (nedsænkes op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP69, IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.82 tommer |
| Opløsning | 1440 × 3168 pixels |
| Opdateringshastighed | 144 Hz |
| Pixeltæthed | 510 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 90.3% |
| Skærmbeskyttelse | Armor-glas, Mohs niveau 4 |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv berøringsskærm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skærm Ultra HDR-billedunderstøttelse |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
| Brugerflade | OriginOS 6 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 200 MP, ƒ/1.9, 35 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/1.12" Sensorstørrelse gimbal OIS PDAF 200 MP, ƒ/2.7, 85 mm ( Periskop-telefoto ), 0.56 μm, x3.7 Optisk zoom, 1/1.4" Sensorstørrelse Multi-Directional PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 14 mm, 116° ( Ultravidvinkel ), 1.22 μm, 1/1.28" Sensorstørrelse Dual-Pixel PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | 3D LUT import Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Laser autofokus Panorama Zeiss-optik Zeiss T*-linsebelægning |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | 10-bit LOG, Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.5, 24 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse Autofokus (AF) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion (International) Si/C Li-Ion (Europa) |
| Kapacitet | 6600 mAh (International) 6400 mAh (Europa) |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 40 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go DisplayPort |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Ultralyd fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Nød-SOS via satellit (beskeder og opkald) - kun tilgængelig på 16 GB + 1 TB-modellen Valgfri ekstra zoomobjektiver:200 mm, 2,35x optisk zoom, OIS, Zeiss-optik400 mm, 4,7x optisk zoom, OIS, Zeiss-optik Programmerbar strømforsyning (PPS) Quick Charge Universel hurtigopladningsspecifikation (UFCS) USB Power Delivery |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Vivo X300 Ultra
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Vivo X300 Ultra?
Prisen på Vivo X300 Ultra er €880, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår forventes Vivo X300 Ultra at blive lanceret?
Vivo X300 Ultra lanceres den Fredag den 03. april 2026.
-
Er Vivo X300 Ultra tilgængelig i butikkerne?
Nej, Vivo X300 Ultra er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvad vejer Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra vejer cirka 232 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Vivo X300 Ultra?
Skærmen på Vivo X300 Ultra måler 6.82 tommer.
-
Understøtter Vivo X300 Ultra 5G-netværk?
Ja, Vivo X300 Ultra understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Hvor mange kameraer har Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.