Oppo Reno16 Pro (China)
Specifikationer for Oppo Reno16 Pro (China)
Generelt
| Mærke | Oppo |
| Model | Reno16 Pro (China) |
| Status | Rygtet |
Design
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Sort, Blå, Hvid |
| Beskyttelsescertificering | IP68, IP69 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.78 tommer |
| Opløsning | 1272 × 2772 pixels |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 450 ppi |
| Skærmbeskyttelse | Forstærket glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 1 milliard farver 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv touchskærm HDR10+ Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.73 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.73 GHz – Cortex-X925 3x 3.3 GHz – Cortex-X4 4x 2.4 GHz – Cortex-A720 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Immortalis-G925 MC12 |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava) |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 200 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Vidvinkel ), 0.5 μm, 1/1.56" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.8, 85 mm ( Telefoto ), x3.5 Optisk zoom Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 16 mm, 116° ( Ultravidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.0, 18 mm, 100° ( Ultravidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Batteri
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 80 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 50 W |
| Funktioner | Bypass-opladning Omvendt kablet opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompas Gyroskop Optisk fingeraftrykssensor under skærmen Nærhedssensor |
| Særlige funktioner | Programmerbar strømforsyning (PPS) Universel hurtigopladningsspecifikation (UFCS) USB Power Delivery |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Oppo Reno16 Pro (China)
Ofte stillede spørgsmål
-
Er Oppo Reno16 Pro (China) tilgængelig i butikkerne?
Nej, Oppo Reno16 Pro (China) er ikke tilgængelig endnu, fordi den ikke er lanceret.
-
Hvor stor er skærmen på Oppo Reno16 Pro (China)?
Skærmen på Oppo Reno16 Pro (China) måler 6.78 tommer.
-
Understøtter Oppo Reno16 Pro (China) 5G-netværk?
Ja, Oppo Reno16 Pro (China) understøtter 5G på bånd n1, n2.
-
Hvor mange kameraer har Oppo Reno16 Pro (China)?
Oppo Reno16 Pro (China) har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.