Xiaomi 17
Specifikationer for Xiaomi 17
Generelt
| Mærke | Xiaomi |
| Model | 17 |
| Modelalias | 25113PN0EG (International) |
| Præsenteret | Torsdag den 25. september 2025 |
| Lanceret | Lørdag den 27. september 2025 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | £899 €939 |
Design
| Højde | 151.1 mm (5.95 tommer) |
| Bredde | 71.8 mm (2.83 tommer) |
| Tykkelse | 8.1 mm (0.32 tommer) |
| Vægt | 191 g (6.74 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Foran: Xiaomi Dragon Crystal Glas |
| Farver | Sort, Blå, Grøn, Lyserød, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandbestandig (nedsænkes op til 1,5 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | LTPO AMOLED |
| Skærmstørrelse | 6.3 tommer |
| Opløsning | 1220 × 2656 pixels |
| Opdateringshastighed | 2160 Hz |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 460 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 91.1% |
| Maksimal lysstyrke | 3500 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Mohs niveau 6, Xiaomi Dragon Crystal-glas (Kina), Xiaomi Shield-glas |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Ja |
| Skærmfunktioner | 2160Hz PWM Dimming 68 milliarder farver Kapacitiv berøringsskærm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstype | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava), med op til 4 større Android-opdateringer |
| Brugerflade | HyperOS 3 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Triple-kamera | 50 MP, ƒ/1.7, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.2 μm, 1/1.31" Sensorstørrelse Dual-Pixel PDAF Optisk billedstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 60 mm ( Telefoto ), 0.64 μm, x2.6 Optisk zoom, 1/2.76" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF (10cm - ∞) 50 MP, ƒ/2.4, 17 mm, 102° ( Ultravidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstørrelse |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED Dual-Tone-flash |
| Funktioner | Farvespektrumsensor Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Laser autofokus Leica-objektiv Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240/960 fps 720p @ 1920 fps |
| Videofunktioner | 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG, Gyro-EIS, HDR, HDR10+ |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 50 MP, ƒ/2.2, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.61 μm, 1/2.88" Sensorstørrelse PDAF |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+ |
Batteri
| Type | Si/C Li-Ion (International) Si/C Li-Ion (China) |
| Kapacitet | 6330 mAh (International) 7000 mAh (China) |
| Kablet opladningshastighed | 100 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 50 W |
| Understøtter hurtigopladning | Ja |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning Omvendt trådløs opladning |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 DisplayPort USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | 24-bit/192kHz Hi-Res-lyd, Dolby Atmos, Hi-Res trådløs lyd, Snapdragon Sound-teknologi, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Gyroskop Nærhedssensor Ultralyd fingeraftrykssensor under skærmen |
| Særlige funktioner | Programmerbar strømforsyning (PPS) Quick Charge 3+ USB Power Delivery 3.0 |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Xiaomi 17
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Xiaomi 17?
Prisen på Xiaomi 17 er €939, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Xiaomi 17?
Xiaomi 17 blev officielt lanceret den Lørdag den 27. september 2025.
-
Er Xiaomi 17 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Xiaomi 17 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Xiaomi 17?
Xiaomi 17 vejer cirka 191 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Xiaomi 17?
Skærmen på Xiaomi 17 måler 6.3 tommer.
-
Understøtter Xiaomi 17 5G-netværk?
Ja, Xiaomi 17 understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Hvor mange kameraer har Xiaomi 17?
Xiaomi 17 har et Triple-kamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.