Apple iPhone 17e
Specifikationer for Apple iPhone 17e
Generelt
| Mærke | Apple |
| Model | iPhone 17e |
| Modelalias | A3634 (International) A3575 (Forenede Stater, Mexico, Canada, International) A3635 (Kina) iPhone18,5 (International) |
| Præsenteret | Mandag den 02. marts 2026 |
| Lanceret | Onsdag den 11. marts 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €684 £579 |
Design
| Højde | 146.7 mm (5.78 tommer) |
| Bredde | 71.5 mm (2.81 tommer) |
| Tykkelse | 7.8 mm (0.31 tommer) |
| Vægt | 169 g (5.96 oz) |
| Materialer | Bagside: Glas Ramme: Aluminium Forside: Ceramic Shield 2-glas |
| Farver | Sort, Lyserød, Hvid |
| Modstandsdygtighed | Støvtæt og vandafvisende (neddykkes op til 6 m i 30 minutter) |
| Beskyttelsescertificering | IP68 |
Skærm
| Skærmtype | Super Retina XDR OLED |
| Skærmstørrelse | 6.1 tommer |
| Opløsning | 1170 × 2532 pixels |
| Billedformat | 19.5:9 |
| Pixeltæthed | 460 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 86% |
| Maksimal lysstyrke | 1200 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Antirefleksbelægning, Ceramic Shield 2-glas, Mohs niveau 5 |
| Touchskærm | Ja |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm HDR10 Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Apple A19 |
| CPU-kerner | 6 |
| Produktionsteknologi | 3 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 4.26 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.26 GHz – Performance cores 4x 2.60 GHz – Efficiency cores |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Apple A19 GPU (5 kerner) |
| RAM | 8GB |
| Lagerplads | 256GB, 512GB |
| Lagringstype | NVMe |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Udvidelig lagring | Nej |
Software
| Styresystem | iOS 26.3, Kan opdateres til iOS 26.4 |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 48 MP, ƒ/1.6, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/2.55" Sensorstørrelse Optisk billedstabilisering (OIS) PDAF |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | Dual LED Dual-Tone-flash |
| Funktioner | Høj dynamisk rækkevidde (HDR) Panorama |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | 3D (spatial) audio, Dolby Vision HDR, Optisk billedstabilisering (OIS), Stereo lydoptagelse |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 12 MP, ƒ/1.9, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.6" Sensorstørrelse |
| Funktioner | Dolby Vision HDR Høj dynamisk rækkevidde (HDR) |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120 fps |
| Videofunktioner | 3D (spatial) audio, Dolby Vision HDR, Stereo lydoptagelse |
| Sensorer | Dybde-/biometrisk sensor, SL 3D |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kapacitet | 4005 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 15 W |
| Understøtter trådløs opladning | Ja |
| Trådløs opladningshastighed | 15 W |
| Funktioner | MagSafe trådløs opladning Qi2 trådløs opladning Kablet opladning fra 0–50 % på 30 minutter (som annonceret) |
Netværk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM + eSIM) Dual SIM (eSIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-understøttelse | Ja |
| Datahastighed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-bånd | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-bånd | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-bånd | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b53 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-bånd | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n53 (2500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-porte | USB Type-C 2.0 |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, NavIC, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompas Face ID Gyroskop Nærhedssensor |
| Særlige funktioner | Apple Pay (certificeret af Visa, MasterCard, AMEX) Nødsituation SOS, Beskeder og Find My via satellit |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Apple iPhone 17e
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Apple iPhone 17e?
Prisen på Apple iPhone 17e er €684, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Apple iPhone 17e?
Apple iPhone 17e blev officielt lanceret den Onsdag den 11. marts 2026.
-
Er Apple iPhone 17e tilgængelig i butikkerne?
Ja, Apple iPhone 17e kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Apple iPhone 17e?
Apple iPhone 17e vejer cirka 169 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Apple iPhone 17e?
Skærmen på Apple iPhone 17e måler 6.1 tommer.
-
Understøtter Apple iPhone 17e 5G-netværk?
Ja, Apple iPhone 17e understøtter 5G på bånd n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79.
-
Hvor mange kameraer har Apple iPhone 17e?
Apple iPhone 17e har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.