Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
Specifikationer for Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
Generelt
| Mærke | Lenovo |
| Model | Idea Tab Pro Gen 2 |
| Modelalias | TB390FU (International) |
| Præsenteret | Mandag den 02. marts 2026 |
| Lanceret | Mandag den 02. marts 2026 |
| Status | Tilgængelig |
| Priser | €550 |
Design
| Højde | 296.5 mm (11.67 tommer) |
| Bredde | 191.9 mm (7.56 tommer) |
| Tykkelse | 6.2 mm (0.24 tommer) |
| Vægt | 598 g (21.09 oz) |
| Materialer | Ramme: Aluminium Foran: Glas |
| Farver | Grå, Lyseblå, Hvid |
| Designfunktioner | Tilslutningspinde til magnetisk tilbehør, Understøttelse af stylus (magnetisk) |
Skærm
| Skærmtype | IPS LCD |
| Skærmstørrelse | 13 tommer |
| Opløsning | 3504 × 2190 pixels |
| Opdateringshastighed | 144 Hz |
| Billedformat | 16:10 |
| Pixeltæthed | 318 ppi |
| Skærm-til-krop-forhold | ≈ 86.1% |
| Maksimal lysstyrke | 800 cd/m² |
| Skærmbeskyttelse | Mohs niveau 5 |
| Touchskærm | Ja |
| Kantløs skærm | Nej |
| Skærmfunktioner | Kapacitiv berøringsskærm Dolby Vision Mat version med papir-effekt LCD og antirefleksbelægning (valgfri) Multitouch-skærm |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU-kerner | 8 |
| Produktionsteknologi | 4 nm |
| Maks. CPU-hastighed | 3.21 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.21 GHz – Cortex-X4 3x 3.01 GHz – Cortex-A720 2x 2.8 GHz – Cortex-A720 2x 2.02 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 825 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagerplads | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstype | UFS 3.1 (128GB) UFS 4.0 (256GB/512GB) |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Udvidelig lagring | Ja |
| Kortpladser | microSDXC |
Software
| Styresystem | Android 16 (Baklava), med op til 2 større Android-opdateringer |
Bagkamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 13 MP ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Flash-understøttelse | Ja |
| Flash-type | LED-flash |
| Videounderstøttelse | Ja |
Selfiekamera
| Kameraunderstøttelse | Ja |
| Enkeltkamera | 8 MP |
| Videounderstøttelse | Ja |
| Videoopløsning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Type | Li-Ion |
| Kapacitet | 10200 mAh |
| Kablet opladningshastighed | 45 W |
| Funktioner | Omvendt kablet opladning |
Netværk
| Mobilnet | Nej |
Tilslutninger
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-porte | USB Type-C 3.2 DisplayPort 1.4a USB On-The-Go |
| USB-tilslutning | Opladning via USB, USB-masselagringsenhed (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedier
| Højttaler | Ja |
| Hovedtelefonstik | Nej |
| Lydtype | Dolby Atmos, JBL-højttalere, Fire højttalere, Stereo højttalere |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Gyroskop Nærhedssensor (kun tilbehør) Sidemonteret fingeraftrykssensor |
Ansvarsfraskrivelse: Vi kan ikke garantere, at oplysningerne på denne side er 100 % korrekte.
Billeder af Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
Ofte stillede spørgsmål
-
Hvad koster Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Prisen på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 er €550, og den kan ændre sig i de kommende dage.
-
Hvornår udkom Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 blev officielt lanceret den Mandag den 02. marts 2026.
-
Er Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 tilgængelig i butikkerne?
Ja, Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 kan købes i butikkerne, fordi den stadig er i produktion.
-
Hvad vejer Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 vejer cirka 598 gram.
-
Hvor stor er skærmen på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Skærmen på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 måler 13 tommer.
-
Understøtter Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 5G-netværk?
Nej, Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 understøtter ikke 5G.
-
Hvor mange kameraer har Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 har et Enkeltkamera bagpå og et Enkeltkamera til selfies.